Cinci ani de aşteptări pentru avizul de construire a unei clopotniţe la Mănăstirea Cozia
0
Călugării de la una dintre cele mai vechi şi complexe monumente istorice şi de artă din România, Mănăstirea Cozia, trec şoseaua naţională ca să bată clopotele din Bolniţă.
Ctitoriea domnitorului Mircea cel Bătrân, zidită între anii 1386-1388, Mănăstirea Cozia, din judeţul Vâlcea, nu are clopotniţă. De câţiva ani încoace toate demersurile făcute la Ministerul Culturii pentru construirea unei clopotniţe sunt amânate, iar schimbul de „amabilităţi" dintre reprezentanţii Direcţiei pentru Cultură şi Patrimoniu Vâlcea şi Ministerul Culturii sunt fără rezultat. „Încercarea de a obţine avizul pentru construirea unei clopotniţe a început în urmă cu cinci ani şi de atunci ne-au tot cerut fel de fel de proiecte, de documentaţii, tot mai multe de la un an la altul, încât la un moment dat aproape că nu ştim ce mai vor. I-am solicitat, şi a venit la Cozia, şi domnul Constantin Botez, directorul Comisiei Naţionale a Monumentelor Istorice", ne spune Florin Epure, directorul Direcţiei pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Vâlcea.
Comisia Zonală a dat aviz favorabil de ridicare a clopotniţei
În urmă cu mai bine de un secol, a fost rezidită Mănăstirea Cozia. Atunci au fost demolate celor două părţi din cetate şi a fost distrusă şi clopotniţa. A fost nevoie de rezidirea Coziei pentru că, în timpul „zaverei" de la 1821, lăcaşul de cult a fost asediat şi incendiat. Clopotele pe care domnitorul Mircea cel Bătrân le dăruise Mănăstirii au rămas „trântite la pământ" până la 1872, apoi au fost ridicate pe stâlpi din piatră. În cele din urmă, clopotele au ajuns două la Episcopia Argeşului şi al treilea la actuala Arhiepiscopie a Râmnicului. „În şedinţa Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice, din noiembrie 2010, s-a obţinut avizul favorabil pentru amplasamentul unei clopotniţe cu trei variante arhitecturale propuse de arhitectul Iulian Cămui. Propunerea a trebuit să intre şi în Comisia Naţională a Monumentelor Istorice şi de aici lucrurile s-au împotmolit. Că nu le convine amplasamentul, că vor alte variante, că vor fel de fel de acte şi documente pe care le-am trimis sau vor un studiu asupra întregului ansamblu, aproape că nu mai ştim ce vor, iar obţinerea avizului se tărăgănează", a mai completat Florin Epure care speră să obţină, într-un final, ok-ul pentru construirea unei clopotniţe. Nu de alta, dar Mănăstirea Cozia va găsi resursele financiare să ridice respectiva construcţie. „Vrem să fie respectată legea şi cineva să ne spună clar dacă mai trebuie ceva şi ce anume. Nu să fim tărăgănaţi de la un an la altul. După ce obţinem aprobarea, găsim resurse pentru construire", a spus arhimandritul Varlolomeu Androni, stareţul Mănăstirii Cozia.