Piteşti: Trasee montane închise din cauza încălzirii vremii
0
Toate traseele turistice montane din masivele Iezer-Păpuşa, Ghiţu şi din zona argeşeană a masivelor Făgăraş, Piatra Craiului şi Leaota sunt închise din cauza pericolului de alunecare.
În urma încălzirii vremii din ultima perioadă, în zona montană argeşeană au fost precipitaţii lichide, care au căzut pe stratul de zăpadă deja umed.
Ulterior, vremea s-a răcit ceea ce a dus la îngheţarea suprafeţei stratului de zăpadă. Astfel, în acest moment, pericolul de alunecare este prezent pe toţi versanţii sudici ai Făgăraşului, anunţă Salvamont Argeş.
La înălţimi de peste 1800 de metri, riscul de avalanşă este de gradul 2 (moderat), iar sub această altitudine, din cauza topirii, nu mai există acest pericol, fiind însă înlocuit de posibilitatea accentuată de alunecare.
În aceste condiţii, toate traseele turistice montane din masivele Iezer-Păpuşa, Ghiţu şi traseele turistice montane din zona argeşeană a masivelor Făgăraş, Piatra Craiului şi Leaota sunt închise indiferent de altitudine.