Recursul procurorilor în dosarul traficanților de droguri a fost admis. Grupul celor 23 rămâne după gratii
0
Curtea de Apel Alba Iulia a admis recursul procurorilor faţă de o decizie a Tribunalului Hunedoara prin care doar cinci din cele 23 persoane acuzate de trafic de droguri erau arestate. Astfel, toate cele 23 de persoane propuse pentru arestare preventivă au ajuns după gratii.
Cei 23 de traficanți de droguri de risc și mare risc au fost audiați în urma unor percheziţii efectuate în urmă cu o săptămână, în judeţele Hunedoara, Cluj şi în municipiile Bucureşti şi Timişoara. Percheziţiile au vizat persoane acuzate de comercializarea în mod ilegal de produse etnobotanice cu efect halucinogen, precum şi de droguri de risc şi de mare risc. În Valea Jiului au avut loc perchezeţii în trei localităţi, respectiv Petroşani, Vulcan şi Lupeni, potrivit anchetatorilor fiind căutaţi traficanţi şi consumatori de droguri. În urma percheziţiilor, aproximativ 80 de persoane din judeţul Hunedoara au fost duse la audieri la sediul DIICOT Deva.























































