Crăciun exploziv din cauza unei butelii de aragaz neetanşe
0
Proprietarul unui apartament situat la etajul II a fost rănit, iar familia şi vecinii acestuia au tras o sperietură teribilă. Geamurile bucătăriei, în care ar fi urmat să fie pregătite bucatele pentru masa de sărbătoare, au fost spulberate.
Deflagraţia s-a produs marţi dimineaţă, în jurul orei 11.07, într-un apartament al blocului T2 de pe strada „Vasile Alecsandri” din Tecuci
„Explozia a fost cauzată de scăpările de gaz dintr-o butelie şi s-a produs în momentul în care proprietarul apartamentului, Viorel Lefter, a intrat în bucătărie şi a scăpărat un chibrit. Este de neînţeles cum de n-a simţit mirosul de odorizant cu care este amestecat gazul lichefiat. Deflagraţia a spulberat ferestrele însă, ca urmare a violenţei acesteia, n-a fost urmată de incendiu”, ne-a declarat căpitan Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi.
Rănit, Viorel Lefter a fost transportat la Spitalul Clinic de Urgenţă din Galaţi.
Butelie "wireless"
Potrivit reprezentantului ISU, acesta a fost a doua explozie provocată de o butelie de aragaz în decurs de trei zile, în judeţul Galaţi.
„La un caz similar, s-a intervenit şi în municipiul Galaţi, zilele trecute. Atunci, un vârstnic care a uitat să cupleze furtunul aragazului la butelie, a deschis robinetul acesteia şi, când a scăpărat, s-a produs explozia”, a mai afirmat Eugen Chiriţă.