Liberalii se aşteaptă ca prefectul de Vrancea să fie schimbat din funcţie în această săptămână

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Deputatul PNL Ludovic Orban a declarat la Focşani că „orice prefect care mai rezistă săptămâna aceasta înseamnă că a bătut palma cu PSD”.

Ludovic Orban a declarat că are informaţii că în această săptămână vor fi schimbaţi şi ultimii prefecţi numiţi la propunerea liberalilor şi care au rezistat în funcţii după ruperea Uniunii Social Liberale.

Printre ei se află şi prefectul de Vrancea, Cătălin Kanty Popescu. Deşi nu i-a menţionat numele, Ludovic Orban este convins că „orice prefect care mai rezistă săptămâna aceasta înseamnă că a bătut palma cu PSD”, a declarat deputatul PNL.

Orban a declarat că aceste schimbări au ca raţiune faptul că au început să intre în funcţiune procedurile stabilite pentru organizarea alegerilor europarlamentare iar PSD nu poate să ţină în funcţii oameni care nu sunt ai partidului.

Totodată, Ludovic Orban a recunoscut că după ieşirea PNL de la Guvernare partidul din care face parte a scăzut la 10%, iar în prezent trendul este crescător, PNL fiind situat la 16-17%.

„În momentul de faţă, PNL are 16-17% şi cel mai important este că se află pe un trend ascendent, după ce în primă fază, la decizia de trecere în opoziţie, a coborât la un nivel de 10-12%. După opiniamea, obiectivul stabilit de partid, de peste 20%, este un obiectiv realist şi va depinde şi de prestaţia PNL”, a spus Ludovic Orban.

Mai puteţi citi:

Prefectul detectează mirosurile din Focşani apelând la nasurile jurnaliştilor

Prefectul Cătălin Popescu îi dă cu flit primarului Bacinschi în privinţa declarării stării de alertă. Edilul s-a supărat şi a plecat în concediu

Focşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite