Andrei, posesorul primului abonament RATC pentru elevi redus cu 50%
0
Elevii din Constanţa au putut intra, de luni, 23 februarie, în posesia abonamentelor pentru transportul în comun reduse cu 50%. Andrei Eduard Burghelia (17 ani), liderul Asociaţiei Elevilor din Constanţa, a ridicat abonamentul cu numărul 1 din noua serie.
Chioşcurile RATC Constanţa eliberează legitimaţiile de călătorie pe baza carnetului de elev vizat la zi, a cărţii de identitate sau a certificatului de naştere.
„Este o victorie a democraţiei şi a elevilor! Lupta a fost grea şi de lungă durată. S-au pierdut nopţi organizând proteste, demarând petiţii şi scriind adrese, plângeri penale şi comunicate de presă. Toate acestea au fost făcute de elevi, pentru elevi. Colegii mei au muncit din răsputeri şi chiar s-au pus presiuni pe ei pentru a renunţa. În final ne bucurăm că autorităţile au înţeles cât de important este să respectăm drepturile elevilor“, a declarat Andrei.
Decizia subvenţionării abonamentelor a fost luată la mijlocul lunii februarie de Consiliul Local Constanţa, în urma demersurilor întreprinse de Asociaţia Elevilor din Constanţa. Acest drept, prevăzut de Legea Educaţiei, era refuzat elevilor constănţeni, deoarece municipalitatea invoca lipsa de fonduri. S-a mers până la depunerea unui denunţ penal la DNA pe numele primarului Radu Mazăre şi doar atunci edilii au luat în considerare cerinţa elevilor.


Vă mai recomandăm
Radu Mazăre, înfrânt de elevi. O lecţie în 11 paşi dată de juniorii democraţiei
RATC Constanţa va elibera elevilor abonamente reduse cu 50% din 23 februarie
Radu Mazăre a cedat: Primăria va acorda subvenţie de 50% pentru transportul tuturor elevilor