“U” învinge în ultima etapă și termină campionatul pe locul 8

0

Universitatea Cluj a câștigat ultimul meci al acestei ediții de campionat, pe terenul celor de la FCM Târgu-Mureș, scor 2-0 și a terminat campionatul pe locul 8, peste rivala locală, CFR

Singura miză a meciului de la Târgu-Mureș pentru echipa lui Ionuț Badea a fost clasarea pe un loc cât mai bun, care le aducea în conturi și o sumă substanțială de bani, din drepturile de televizare. Cu obiectivul îndeplinit încă din urmă cu câteva minute, clujenii nu au dat impresia că s-ar afla în vacanță și au câștigat partida.

Alex Păcurar a deschis scorul din lovitură liberă, la un minut după ce Bruno Fernandez a  fost eliminat, în minutul 52, misiunea “studenților” devenind și mai ușoară. Gabriel Machado a stabilit scorul final al meciului și datorită rezultatelor din celelalte partide, Universitatea a terminat campionatul pe locul 8. Astra și CFR, echipe aflate peste “alb-negrii” în clasament înaintea etapei, au fost învinse pe teren propriu de Vaslui, respectiv Steaua.