Girafa „Antipatică” va fi înlocuită de elefantul gigantic. Muzeul strânge fonduri pentru restaurarea girafei
0
Reprezentanţii Muzeului „Grigore Antipa” au anunţat printr-un comunicat că locul girafei distruse săptămâna trecută va fi luat de o statuie reprezentând elefantul Deinotherium gigantissimum, al cărui schelet se află expus în sala centrală. De asemenea, Muzeul pregăteşte o dioramă în aer liber dedicată animalelor din savană.
Chiar dacă, iniţial s-a anunţat că girafa va reveni joi la Şosea, reprezentanţii muzeului şi cei care se ocupă de restaurarea ei au decis că aceasta, chiar şi refăcută, ar fi periculoasă pentru trecători deoarece s-ar putea prăbuşi oricând.
„În urma distrugerii girafei amplasate în partea dreaptă a aleii de accesul în Muzeu, Muzeul Naţional de Istorie Naturală Grigore Antipa a hotărât demararea proiectului de marcare vizuală a instituţiei prin realizarea unei diorame deschise în aer liber dedicată animalelor din savană. Locul girafei distrusă de autori necunoscuţi în noaptea de 18 spre 19 august 2012 va fi luat de o statuie reprezentând un adult din specia Deinotherium gigantissimum, descoperită în 1890 la Mânzaţi, jud. Vaslui”, se arată în comunicatul transmis de reprezentanţii Muzeului.
Scheletul Deinotheriumului, expus în sala centrală a Muzeului este cea mai valoroasă piesă din patrimoniul deţinut demuzeu, fiind deosebit de important pentru biodiversitatea României şi cercetările paleontologicedin România.
Daţi un leu pentru muzeu!
De asemenea, reprezentanţii muzeului lansează un apel pentru cei care doresc să sprijine noile proiecte ale instituţiei. Toţi cei care doresc, o pot face donând în contul COD IBAN: RO22TREZ7015009XXX000282, DESCHIS LA TREZORERIA STATULUI, SECTOR 1.
Girafa veche s-ar putea prăbuşi oricând, chiar şi restaurată
„Costurile integrale de construire ale unei girafe de mărime naturală, urmând să fie achitate de către una dintre marile companii din România, care s-a oferit să sponsorizeze Muzeul în realizarea unei girafe montate pe structura metalică. În faţa Muzeului sau în oricare altă parte accesibilă publicului larg nu este posibilă reamplasarea vechii girafe vandalizate, chiar şi dacă este restaurată, deoarece aceasta s-ar putea prăbuşi oricând, punând în pericol vizitatorii”.
Girafa de la Antipa are chiar şi pagină de Facebook unde dat un cont unde cei care vor pot face donaţii pentru ea. De asemenea, ea a generat o adevărată isterie pe internet, întreaga comunitate bucureşteană încercând să ajute cumva la restaurarea girafei „Antipatice”.
„Bolnavă” şi în 2011
Asaltata de fani, în special de prichindei, girafa a fost retrasă din faţa muzeului pentru câteva zile şi în septembrie 2011, la doar câteva săptămâni de la deschiderea muzeului modernizat, deoarece îi lipseau o copită şi o parte din pete.