Bucureşti: Teatru şi promenade nocturne pe străzile din centrul istoric

0
Publicat:
Ultima actualizare:

ONGfest se desfăşoară în acest weekend la Bucureşti.

Mai multe spectacole de teatru se vor juca pe străzile Franceză, Stavropoleos, Poştei, Sf. Dumitru şi Smârdan. Aproximativ 98 de organizaţii neguvernamentale vor urca pe scenă.

La acest festival vor avea loc, între altele, spectacole ale trupei ArCa LuI nOe, un concert al trupei Les Elephants Bizzares şi proiecţii ale unor selecţii de filme de la Anim'est 2008 şi Fest'asia 2009, dar şi plimbări cu bicicleta.

De asemenea, compania independentă „Auăleu teatru de garaj şi curte“, din Timişoara, va participa la ONGfest cu piesa „Stăteam întinşi pe pat“.

Spectacolul va avea o reprezentaţie în această seară, de la ora 21.30. Trupa timişoreană propune un spectacol al singurătăţii în doi, al supunerii şi nesupunerii dintre sexe. Din distribuţia spectacolului fac parte Christine Cizmas şi Ovidiu Mihăiţă, cel care semnează şi regia. Muzica este asigurată de Cari Tibor. „Auăleu teatru de garaj şi curte“ este o companie independentă care are sediul într-un garaj şi o curte din Timişoara.

Pasionaţii de plimbări pe două roţi se întâlnesc mâine seară, de la ora 00.00, la Ciclopromenada 3. Punctul de plecare este lângă scena ONGfest, pe strada Franceză, în spatele Muzeului Naţional de Istorie.

Pe scena ONGfest

Mâine

18.00 – 18.35 Teatru Forum „O familie destrămată“- şase actori cu probleme de sănătate mintală, oferit de Fundaţia Estuar, Bucureşti
18.40–19.10 Grupul vocal bărbătesc Boatea Pindului, oferit de Societatea Culturală Aromână
19.20-19.45 Moment de Teatru - Tudor Sicomaş şi Mihaela Hritcu, oferit de Asociaţia ADSUM
19.50-20.15 „Patru pe-o bancă“, trupa de teatru Obligo, oferit de Samusocial din România
20.20-20.55  „EvO“, concert oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
21.00-21.30 „Interzis“, concert oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
21.30 – „Stăteam întinşi pe pat“ - Trupa de teatru Auăleu, Timişoara, oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
23.30 Întâlnirea pentru Ciclopromenada nocturnă 3, la scena ONGFest, organizat de Bicla.ro şi Asociaţia Sport pentru Viaţă, în parteneriat cu Cicloteque.

Sâmbătă

19.00 -19.50 – „Black Jack“, concert oferit de Asociaţia ADSUM
19.55 -20.30 – „Discoballs“, concert oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
20.30 -21.00 – „Vunk“, concert oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
21.00 - 21.45 – „Glume în vacanţă“ – umor, muzică şi dans oferit de Asociaţia InD’Art, Bucureşti
21.45 – „Vânătoare de vrăjitoare“ - spectacolul pirotehnic Cavalerii Cetăţii Bârsei, Braşov, oferit de Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile

Duminică

18.00 -18.30 - Corul Gospel Momentum, condus de Vlad Mateescu, este oferit de Asociaţia Momentum
18.30-19.00 - Concert de Chitară Clasică oferit de Asociaţia Harmonia Cordis, Târgul Mureş
19.00- 20.15 - Seară de muzică folk cu Mihai Moşoi şi  Alin Fărcaş din partea Asociaţiei de prietenie Sinaia-Athis-Mons în parteneriat cu Centrul Cultural  „Carmen Sylva“ Sinaia şi Mihaela Hritcu din partea Asociaţiei ADSUM.
20.30 – 21.30 - Les Elephants Bizzares- concert oferit de FDSC

București

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite