A început festivalul studenţesc Unifest

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pste 200.000 de tineri participă de astăzi la cel mai mare festival studenţesc din România, organizat de USR. Timp de 10 zile, studenţii din 17 centre universitare din ţară vor merge gratuit la muzeu, la teatru, la operă şi vor participa la balurile bobocilor.

Prezent în 17 centre universitare, Unifestul reuneşte anul acesta o serie de evenimente culturale, academice, sociale şi sportive de care beneficiază gratuit studenții.

Evenimentul a debutat astăzi în Capitală printr-un flashmob, unde sute de tineri de la mai multe universităţi s-au reunit la Facultatea de Arhitectură, în Pasajul de la Universitate şi la Rondul Colţea. Flashmobul a fost realizat concomitent în toate oraşele din ţară unde are loc festivalul studenţesc.

În Capitală, seara se va încheia cu balurile bobocilor de la Facultatea de Medicină şi de la Facultatea de Administraţie şi Afaceri.
Mâine, studenţii vor merge gratuit la muzee printre care Muzeul Naţional al Literaturii Române, Muzeul Ţăranului Român, Muzeul Naţional „George Enescu”. Spre seară, tinerii sunt invitaţi la piesele „Zeul Măcelului“, „Egoistul“ şi „Cântăreaţa Cheală“, la Teatrul Odeon, la Teatrul Naţional Bucureşti, respectiv la Sala mare a Casei de Cultură a  Studenţilor. „Unifestul are tot ceea ce-şi doreşte un tânăr: şi distracţie, şi cultură! Pe toată perioada desfăşurării festivalului în Bucureşti va fi sărbătoare“, a spus Adriana, studentă la Facultatea de Geografie.

”Distractie gratis, nu degeaba!”
Festivalul se desfăşoară sub deviza ”Distractie gratis, nu degeaba!. „Unifestul din acest an este la cea de-a 9-a ediţie. Avem peste 30.000 de bilete gratuite la teatru, operă. În prima săptămână, doar în Capitală sunt 5.000 de bilete“, a declarat preşedintele Uniunii Studenţilor din România (USR), Andrei Botez.

Biletele gratuite se pot ridica în baza legitimaţiei de student de la Casa de Cultură a Studenţilor, sala 10, în intervalul orar 16.00-19.00. Pe tot parcursul festivalului, vor avea loc baluri ale bobocilor, iar câştigătoarele concursurilor de frumuseţe vor participa la „Miss Unifest 2010“. Cele mai frumoase fete vor primi, din partea sponsorilor, cosmetice, premii în bani şi sejururi de şapte zile la munte.

Program Unifest

Bucureşti
Mâine
09.00-17:00    Vizite muzee
09.00-13.00     Grădina Botanică „Dimitrie Brândză“
10.00-20.00     Expoziţie de fotografie, Casa de Cultură a Studenţilor
12.00-18.00     Training “NLP” – Casa de Cultură a Studenţilor
14.00-18.00    Observatorul Astronomic Amiral “Vasile Urseanu”
15.00-21.00    Campionat National de Fotbal “Cupa Unifest” etapa I – Sala Agronomia
19:00  Recital Orgă “Valentin Radu-J.S.Bach” - Filarmonica “George Enescu”, Ateneul Român
19.00-22.00    Observatorul Astronomic Amiral “Vasile Urseanu”, observaţii nocturne
22.00 Balul Facultăţii de Ştiinţe Politice şi al Academiei Tehnice Militare – Club Player

Piteşti
Mâine- Donare de sânge, Spitalul Militar, ora 9.00

Târgovişte
Mâine- Dezbatere antidrog- Campus C al Universităţii Valahia, 18.00


Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite