Deţinuţii vor face curăţenie în oraşul Codlea
0Timp de trei ore, câţiva deţinuţi încarceraţi la Penitenciarul Codlea vor participa la o acţiune de ecologizare, iniţiată de Asociaţia Pro Codlea în colaborare cu serviciile de asistenţă psihosocială şi educaţie ale penitenciarului.
Acţiunea va avea loc mâine şi la ea vor participa 15 deţinuţi, care vor face curăţenie voluntar în mai multe zone din Codlea. Proiectul îşi propune conştientizarea cetăţenilor cu privire la impactul pe care îl are un comportament iresponsabil asupra mediului pe termen scurt, precum şi implicarea autorităţilor locale pentru aplicarea legislaţiei menită să prevină apariţia deşeurilor, precum şi îmbunătăţirea sistemului de management al deşeurilor
„În cazul instituţiei penitenciare scopurile demersurilor de intervenţie recuperativă în cazul persoanelor private de libertate sunt implicarea voluntară în activităţi cu caracter social şi conştientizarea importanţei conservării mediului înconjurător", a precizat directorul adjunct al Penitenciarului Codlea, comisarul şef de penitenciare Marian Dumitrache.
Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!
Pentru ultimele noutăţi din Braşov, click pe poza de mai jos:
