“Let's Do It, Romania!” a ecologizat împrejurimile Brăilei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sute de voluntari brăileni au participat ieri la acţiunea de ecologizare "Let's Do It, Romania!". Participanţii au folosit cu succes sacii, mănuşile, dezinfectantele şi măştile primite de la organizatori, reuşind să cureţe de deşeuri suprafeţe importante din jurul Brăilei dar şi din alte localităţi ale judeţului.

Grupurilor de elevi însoţite de cadre didactice li s-a pus la dispoziţie gratuit două tramvaie, pentru transportul la destinaţia stabilită pentru ecologizare, iar voluntarii înregistraţi la punctul de înscriere de la Primărie au fost transportaţi cu două autobuze.

Cei din municipiu au curăţat zone din jurul oraşului Brăila, respectiv Lacu Sărat, Pădurea Stejaru, Poligon şi Şoseaua de Centură, pădurea de lângă localitatea Vărsătura. S-au remarcat grupurile de elevi de la şcolile "Mihail Sadoveanu" şi "Vlaicu Vodă", Şcoala nr.31, de la Liceul Pedagogic, precum şi de la Şcoala cu clasele I-VIII Tichileşti, de unde s-au oferit voluntari 12 copii.

Voluntarilor li s-au alăturat şi 10 jandarmi brăileni.

În judeţ, acţiunea s-a desfăşurat cu sprijinul reprezentanţilor primăriilor din Tudor Vladimirescu, Şuţeşti, Scorţaru Nou, Gemenele şi Măxineni.
Sute de saci au fost încărcaţi în numai câteva ore, gunoiul fiind sortat pe 4 categorii: sticlă, plastic+PET, hârtie, carton, celofan, iar restul a fost etichetat ca nereciclabil.

"Let's Do It, România!" este cel mai mare proiect de implicare socială organizat până în prezent în România, care îşi propune curăţarea mormanelor de gunoi din afara oraşelor într-o singură zi.

În acest moment, România este cea mai mare ţară din regiune care realizează acest eveniment. Proiectul a fost implementat cu succes în Estonia (2008), Letonia şi Lituania (2009), Portugalia (martie 2010) şi Slovenia (aprilie 2010).

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite