Pictură murală cu o actriţă din anii ’20, refăcută cu peste 90.000 de lei, la iniţiativa unui tânăr din Arad
0
Site-ul „Arad Culture“ a pornit, anul trecut, o petiţie online numită „Vrem restaurarea reclamei Coca-Cola de pe Meţianu”. Dorinţa a fost îndeplinită şi, cu o investiţie de peste 90.000 de lei din partea Coca Cola, a fost realizată de doi famoşi pictori din Arad. Este vorba despre portretul actriţiei Marion Davies.
Un tânăr care vrea să îşi păstreze anonimatul şi care îşi spune Tomck@t, proprietar al site-ului „Arad Culture“, a pornit, anul trecut, o petiţie online numită „Vrem restaurarea reclamei Coca-Cola de pe Meţianu”.
„Ideea de a lansa această campanie cu, zic eu, final norocos, mi-a venit după ce pe pagina de Facebook «Aradul de Altădată» am văzut un colaj cu vechea pictură şi starea degradată în care a ajuns la începutul anului trecut. «Vă mai amintiţi de reclama cu Miss Marion Davies?» - era întrebarea lângă imagine, chiar imaginea pe care am folosit-o în campania demarată pe site-ul meu, aradculture.ro. Campania, la care am ataşat şi o petiţie online, a necesitat mai întâi o mică investigaţie... deoarece, recunosc, nu ştiam nimic despre această pictura-reclamă şi, aparent, nimeni nu prea ştia. Era un fel de «mit urban» în jurul ei. Mulţi au opinat că ar fi acolo din perioada interbelică”, spune Tomck@t.
Acesta mai mărturiseşte că a aflat într-un timp relativ scurt că, de fapt, s-a pictat pentru prima dată în anii '90, după care a aflat şi cine e co-proprietarul clădirii.
„Spre norocul meu, era chiar cineva pe care-l cunosc, Laurenţiu Cladovan. Am vorbit cu el, mi-a spus că ar fi de acord să fie restaurată, cu condiţia să fie executată mai bine decât precedenta. Ca subiectul să fie fierbinte, am mai plusat cu câteva articole pe specialarad.ro, după care am trimis un e-mail celor de la Coca-Cola, atrâgându-le atenţia asupra semnăturilor deloc nesemnificative ale petiţiei şi asupra articolelor apărute în presă. Trebuie să adaug şi faptul că această campanie a profitat de susţinere şi din partea altor organe de presă din Arad decât cele două la care lucrez (Arad Culture şi Special Arad). Spre uimirea mea, cei de la Coca-Cola România s-au arătat mult mai receptivi la campania noastră decât mă aşteptam... iar restul a mers ca pe roate, exceptând procedeul extrem de birocratic, de care s-a ocupat doar Cladovan, fiind sprijinit de Compania Coca-Cola. În încheiere, nu vreau să-mi arog toate meritele, pentru că ar fi necinstit, mă bucur doar că prima mea campanie (sau petiţie) a avut succes”, mai spune tânărul arădean.

Reclama iniţială FOTO aradculture.ro
Reclama după care a fost desenat peretele din Arad a apărut în 1919, iar un calendar de colecţie cu această imagine este estimat astăzi la valoarea de până la 4.500 de dolari, la licitaţie. În schimb, se pot găsi felicitări, reclame din ziare vechi sau cutii, tot cu imaginea Marion Davies şi Coca-Cola, la preţuri ce variază între 10 şi 100 de dolari. Pictura murală ce o ilustrează pe Miss Marion Davies – faimoasa actriţă americancă a anilor ’20-’30 – ţinând un pahar de Coca-Cola în mână, a apărut pe partea laterală a clădirii de pe strada Meţianu datorită Companiei de Îmbuteliat Coca-Cola din Bihor, care avea un depozit şi în Arad.
Lucrările de restaurare au durat câteva săptămâni şi au presupus, în prima fază, refacerea faţadei clădirii de la numărul 3. Pictura în sine a fost refăcută în 3 zile de către echipa formată din pictorii Sabin Chintoan şi Cătălina Oproiu. Coca-Cola a investit peste 90.000 de lei pentru acest proiect.
„Suntem mândri că am avut ocazia să lucrăm la un proiect atât de important pentru Arad. Celebrul portret al actriţei Marion Daviesse integrează perfect înaceastă zonă foarte frumoasă din oraş şi o va face pentru multă vreme de acum înainte, întrucât toată lucrarea s-a realizat la standarde foarte înalte de calitate”, au declarat pictorii Sabin Chintoan & Cătălina Oproiu.
Vă mai recomandăm:
Jennifer Lawrence, pe primul loc în topul celor mai bine plătite actriţe din lume, pentru al doilea an consecutiv








