Zeiţa de Turcoaz, cucerită de români
0Trei alpinişti români, Cristian Tzecu, din Timişoara, Zsolt Torok, din Arad, şi Cătălin Neacşu, din Piteşti, au cucerit vârful Cho Oyu, Zeiţa de Turcoaz în tibetană, de 8.201 metri, din
Trei alpinişti români, Cristian Tzecu, din Timişoara, Zsolt Torok, din Arad, şi Cătălin Neacşu, din Piteşti, au cucerit vârful Cho Oyu, Zeiţa de Turcoaz în tibetană, de 8.201 metri, din Himalaya. Ei au pornit la drum la sfârşitul lunii august şi au ajuns în vârf în 2 octombrie. Expediţia, intitulată "De partea ta", a fost dedicată persoanelor cu dizabilităţi. De altfel, Cristian Tzecu nu este la prima experienţă de acest gen. Ca şi acum, el a lăsat pe marile vârfuri ale lumii steaguri cu semnături. "Pe vârf am avut un steag cu semnături de la persoane cu dizabilităţi de dezvoltare de la centrul Pentru Voi, pe care l-am lăsat acolo. Mi s-a părut mai faină chestia asta, decât să duc tricolorul, să restrâng aria de reprezentare la nişte persoane care chiar au nevoie de înţelegere şi toleranţă. Dacă reuşesc asta, zic eu că e mai mult decât o simplă ascensiune", a declarat, ieri, Cristian Tzecu. (Adriana Szoke)























































