Voluntari arabi - de partea fortelor irakiene

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Egipteni, iordanieni si sirieni lupta de partea fortelor irakiene impotriva trupelor americane in jurul Bagdadului, a anuntat duminica un ofiter american. "Egipteni, iordanieni si sirieni participa la

Egipteni, iordanieni si sirieni lupta de partea fortelor irakiene impotriva trupelor americane in jurul Bagdadului, a anuntat duminica un ofiter american. "Egipteni, iordanieni si sirieni participa la lupte de partea irakienilor", a declarat comandantul Rod Legowski, ofiter de legatura al primei divizii de infanteristi marini. Potrivit sursei citate, acesti arabi au fost vazuti in timpul unor lupte intre fortele irakiene si cele americane in momentul inaintarii coalitiei aliate catre Bagdad. Comandantul Legowski nu a precizat de cati luptatori arabi voluntari ar fi vorba. Pe de alta parte, ieri, un inalt oficial militar, gen. Vincent Brooks, a precizat ca trupele coalitiei au capturat si ucis numerosi luptatori straini in timpul unor ciocniri pe intreg teritoriul Irakului. "Unii dintre acesti luptatori proveneau din Sudan, Egipt si alte tari, iar noi am ucis mai multi dintre ei si am capturat cativa", a explicat generalul de brigada, care a mentionat ca au existat dovezi ale unor "activitati de pregatire" militara in Irak, ceea ce a crescut posibilitatea stabilirii unor legaturi intre Irak si "organizatii teroriste".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite