Unul din 24 de americani va deveni informator
0Circa 12 milioane de americani si-ar putea spiona, astfel, concetatenii
Unul din 24 de americani va fi recrutat de administratia Bush pentru a deveni informator in cadrul unui program numit Sistemul de Prevenire a Terorismului pe baza Informatiilor (TIPS). Acest program prevede ca un procent de cel putin patru la suta din cetatenii Statelor Unite sa ofere informatii despre "activitati suspecte". In termeni statistici, SUA vor avea astfel un numar mai ridicat de cetateni-informatori decat cei utilizati in trecut, in fosta Germanie Rasariteana, de temuta politie secreta Stasi. Proiectul a fost initiat de Departamentul Justitiei si face parte din campania declansata de autoritatile de la Washington impotriva terorismului, sustine publicatia "The Sydney Morning Herald". Cei ce vor fi admisi in TIPS vor fi alesi dintre cetatenii a caror meserie ofera accesul in locuinte, in mediul de afaceri, precum si dintre persoanele care lucreaza in domeniul transportului. Postasii, electricienii, soferii de autobuze si controlorii feroviari sunt doar cateva dintre cele mai cautate meserii ale acestui program. TIPS urmeaza sa fie pus in aplicare luna viitoare, in zece orase si va cuprinde intr-o prima faza un milion de informatori. Tinand cont de faptul ca programul va fi initiat in cele mai mari zece orase americane, reiese ca vor fi un milion de informatori la aproximativ 24 de milioane de locuitori sau, altfel spus, un informator la 24 de persoane. Grupurile de aparare a drepturilor civile din SUA sunt extrem de ingrijorate de aceasta initiativa a administratiei Bush, care ar putea declansa in mod abuziv numeroase anchete indreptate impotriva cetatenilor.























































