Un imobil de pe Calea Victoriei a sarit in aer
0* Patru persoane au fost ranite, iar membrii a zece familii au azi statutul de sinistrati
Patru persoane au fost ranite, iar un imobil situat pe Calea Victoriei din Bucuresti, in care locuiau 10 familii, a fost distrus in urma unei explozii izbucnite la primul etaj al cladirii. Din fericire, deflagratia nu a fost urmata de incendiu, cum se intampla in asemenea tragedii. Au fost distruse insa bunuri materiale in valoare de sute de milioane de lei. Locatarii surprinsi in apartamente la ora izbucnirii exploziei spun ca s-au trezit intr-o atmosfera de vacarm, in care geamurile de la ferestre curgeau ca macinate in concasor, iar usile casei zburau tandari pe ferestrele fara sticla. Cioburile si bucati de mobilier zburasera, de altfel, pana dincolo de axul principal al Caii Victoriei. O locatara se afla inca in pat cand apartamentul ei a sarit in aer. Un copil de cativa anisori alerga pe hol si a fost surprins de daramaturi. A fost scos de parinti si este in afara pericolului. Cauzele exploziei urmeaza a fi stabilite cu exactitate in urmatoarele zile. Specialistii Distrigaz si pompierii apreciaza ca deflagratia s-a produs din cauza unei improvizatii la instalatia de alimentare cu gaz a cladirii. Unul din locatarii de la primul etaj ar fi inlocuit o teava cu o bucata de furtun si cativa robineti care se miscau in coliere. In imobil a fost organizata o petrecere marti noaptea. Doi dintre participantii la agapa, Adrian Butucelea, 25 de ani, si Alin Ionescu, 20 de ani, au suferit arsuri de gradele II si III pe fata si pe maini si sunt internati la Spitalul Grivita. Alti doi locatari, Negoescu Cristian, 26 de ani, si Remus Ionel, au fost trimisi pentru ingrijiri la Spitalul de Urgenta Floreasca. Tragedia membrilor celor 10 familii care locuiau in imobilul distrus de explozie abia de acum incepe. Casa a fost nationalizata. Proprietarii au revendicat-o si au castigat-o in instanta. Cinci dintre locatari apucasera sa-si cumpere apartamentele. Ceilalti plateau chirie si se pregateau sa-si reinnoiasca contractele. Acum, toti locatarii, proprietari sau chiriasi, vor trebui sa-si paraseasca locuintele. Pompierii au constatat ca structura de rezistenta a acesteia a fost grav afectata. Practic, imobilul se poate surpa oricand si, de aceea, este periculos ca cineva sa mai ramana in apartamente. Primaria sectorului 1 a promis sa aloce cate 10 milioane de lei pentru fiecare persoana care a avut de suferit din cauza deflagratiei, hrana si haine, precum si cazarea intr-un camin. Cei mai multi locatari refuza aceasta oferta. Ei vor casa lor, bunurile lor care au fost distruse din vina si neglijenta altora. Ce sa caute ei in miez de iarna la camin? Reamintim cititorilor ca, in decembrie 1998, un eveniment asemanator, soldat cu doi morti si ranirea altor sapte, s-a produs tot in Bucuresti, pe B-dul Dacia, la 50 de metri de Piata Romana. Un bloc format din parter si cinci niveluri a fost atunci distrus de o explozie provocata tot de o improvizatie la instalatia de gaze. Atunci au fost evacuate din cladire 20 de familii. Un an mai tarziu, tot in decembrie, zece garsoniere ale unui bloc de pe Aleea Deta nr. 1 au sarit si ele in aer. Sase locatari au fost raniti, iar ceilalti au capatat statutul de sinistrati. Toate aceste explozii s-au produs in urma unor acumulari de gaze, cauzate de improvizatii si defectiuni ale instalatiilor de aprovizionare cu combustibil.























































