Un copil-sclav de 13 ani, revendicat de "stapan" de pe patul spitalului
0Scenariu de o atrocitate incredibila la Spitalul de copii "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti. Unui baietel de numai 13 ani, internat joi seara pentru traumatism cranio-cerebral, i s-a cerut
Scenariu de o atrocitate incredibila la Spitalul de copii "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti. Unui baietel de numai 13 ani, internat joi seara pentru traumatism cranio-cerebral, i s-a cerut externarea de catre "stapanul lui". Baietelul a fost vandut de parinti unui individ din Giurgiu pentru suma lunara de 400.000 de lei. In schimbul banilor, copilul isi ajuta "stapanul" la diverse munci agricole si, implicit, familia de 16 persoane pe care trebuia sa o sustina financiar. Din spusele asistentelor, Tuica Vasile, din localitatea Gostim, judetul Giurgiu, a incheiat cu parintii un contract de mana pentru arvunirea copilului. Familia nu avea bani de intretinere, asa ca si-a trimis mezinul la munca. "Contractul" a fost incheiat in Iasi, in comuna Carpenita, locul de provenienta al baietelului. Joi dupa-amiaza, acesta s-a urcat pe un stalp de inalta tensiune si s-a electrocutat. A cazut la pamant si a ramas inconstient, in frig, pret de cateva ore. Cand si-a revenit, a mers pe jos 3 kilometri, pana la spitalul din localitatea Gostim pentru a primi ingrijirile medicale. De aici a fost transportat cu Salvarea in numai doua ore la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti. "Era carbonizat, plin de sange, inconstient. Initial nu l-am putut identifica, pentru ca nu coopera", povesteste o asistenta din spital. "Cred ca i-au luat foc si hainele". Diagnosticul la venirea in spital a fost de traumatism cranio-cerebral, arsura prin electrocutatie de voltaj inalt pe toata suprafata capului, pe trunchiul anterior si membrele superioare. Arsurile aveau o profunzime de doua treimi din suprafata pielii si erau vechi de 7 ore. Fiecare minut pierdut punea in pericol viata baietelului. A fost conectat la monitoare cardiace, intubat ca sa poata respira. Medicii i-au facut incizii pe suprafetele arse, insa si in acest moment este greu de spus daca baietelul va supravietui. La cateva ore de la internare, in dimineata de ieri, un individ intre doua varste a venit in spital ca sa ceara externarea copilului. Asistentele au crezut ca este vorba de cineva din familie, dar s-au inselat. "Sunt stapanul lui, am venit sa-l iau", au fost primele cuvinte ale individului. Medicul pediatru Mihaela Enescu a avut inspiratia sa-l tina de vorba si sa-i afle toate datele de identificare. "L-am intrebat daca a venit sa-l ia acasa, daca stie ceva despre familie. Mi-a spus ca familia lui are 14 copii si pe acesta i l-a vandut ca sa-l trimita la munca. Individul nu parea un om instarit, dar nici foarte amarat. Mi-a spus ca l-a luat de la tata'su pe o hartie ca sa munceasca si ca raspunde de el. L-am intrebat daca stie ceva de mama copilului si mi-a spus ca nu era acasa cand s-a incheiat contractul. Am fost de-a dreptul socata, pentru ca povestea totul cu o naturalete incredibila", ne-a declarat medicul pediatru Mihaela Enescu. "Stapanul" a fost trimis acasa, iar asistentele sociale au anuntat politia din Giurgiu si pe cei de la Protectia Copilului. Care a fost reactia autoritatilor? Politistii au spus ca familia nu este interesata de soarta micutului si ca e putin probabil sa vina cineva la spital. In schimb, i-au asigurat pe medici ca se vor ocupa de cercetarea cazului. Protectia Copilului a cerut o sesizare scrisa, cu aceeasi promisiune ca se vor ocupa de caz. "Pronosticul vital este deocamdata incert", ne-a declarat prof. dr. Dan Enescu, seful Sectiei de Chirurgie Plastica. "Daca totusi va supravietui, va suferi in mod cert de boli cronice la organele afectate de arsuri. Va fi cu siguranta cardiac si va suferi de insuficienta renala. Deocamdata nu stim care sunt sechelele cerebrale posttraumatice. E si anemic. Probabil ca a fost tinut nemancat. Cantitatea de proteine la internare a fost de 2,4 fata de 6,4, cat este normal. O asemenea situatie nu am intalnit in viata mea", spune medicul, socat. Baietelul zace acum intr-un salon, cuprins de friguri si ancorat in perfuzii. Este plin de sange pe toata suprafata corpului si nu poate comunica. Daca asistentii sociali nu vor gasi o solutie, atunci cand se va face bine, daca se va intampla acest lucru, baietelul se va intoarce probabil la "stapan". In acelasi spital, o fetita de 14 ani a fost internata pentru ca si-a rupt mana in malaxorul de la brutaria unde lucra. Ea se va intoarce la munca, dupa externare, pentru a-si intretine familia.























































