Tribunalul Bucureşti a admis daune morale de 50.000 de lei pentru Patriciu, în dosarul cu SRI

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Tribunalul Bucureşti a admis plângerea lui Dinu Patriciu împotriva Serviciului Român de Informaţii şi i-a acordat acestuia daune morale de 50.000 de lei, suma cerută de acesta

Tribunalul Bucureşti a admis plângerea lui Dinu Patriciu împotriva Serviciului Român de Informaţii şi i-a acordat acestuia daune morale de 50.000 de lei, suma cerută de acesta fiind de un milion de dolari.

Tribunalul Bucureşti a dispus, de asemenea, ca Serviciul Român de Informaţii (SRI) să plătească cheltuieli de judecată de aproximativ 2.000 de lei.

La ultimul termen de judecată, avocaţii lui Patriciu au susţinut că SRI a interceptat convorbirile telefonice ale omului de afaceri în baza unui articol din Legea 51/1991 privind atentatul la siguranţa naţională. Ei au mai arătat că în 2002 şi în luna aprilie 2007 România a fost condamnată la CEDO în speţe asemănătoare. Unul dintre apărători a explicat, ulterior, că această lege nu permite un control de aplicare şi că încalcă dreptul individului la o viaţă privată. El a adăugat că SRI nu a recunoscut efectuarea de interceptări în 1994.

O a doua parte a acţiunii împotriva SRI se referă la accesarea sistemului informatic al Rompetrol SA. Reprezentantul SRI a spus că sistemul Rompetrol nu a fost accesat şi că toate interceptările s-au făcut în baza unor mandate de ascultare emise de Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite