Titluri de stat de 1,7 miliarde lei în luna februarie | adevarul.ro

Titluri de stat de 1,7 miliarde lei în luna februarie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministerul Economiei şi Finanţelor (MEF) a anunţat, pentru luna februarie, o valoare indicativă a emisiunilor de certificate de trezorerie şi obligaţiuni de stat de tip benchmark de 1,7

Ministerul Economiei şi Finanţelor (MEF) a anunţat, pentru luna februarie, o valoare indicativă a emisiunilor de certificate de trezorerie şi obligaţiuni de stat de tip benchmark de 1,7 miliarde de lei. Valoarea este cu mult sub nivelul de trei miliarde lei prevăzut pentru ianuarie.

Licitaţiile pentru obligaţiuni au fost programate pentru 7 şi 21 februarie, iar cele pentru certificatele de trezorerie pe datele de 13 şi 27 februarie. MEF a anunţat pentru primul trimestru din acest an o valoare indicativă a emisiunilor de certificate de trezorerie şi obligaţiuni de stat de tip benchmark de patru miliarde de lei. În luna decembrie 2007, ministerul a anticipat că ar putea împrumuta în 2008, de pe piaţa internă, până la 11 miliarde de lei, urmând să revină şi pe pieţele internaţionale cu emisiuni de euroobligaţiuni de minimum 500 milioane de euro. (Mediafax)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite