Târgu-Mures: Congres al studenţilor medicinişti
0A XIV-a ediţia a Congresului „Marisiensis” începe mâine Liga Studenţilor din Târgu-Mureş a organizat în 1995 prima ediţie a Congresului Naţional pentru Studenţi, Tineri Medici şi Farmacişti. De atunci până în prezent această manifestare a devenit o tradiţie a lumii medicale româneşti.
Congresul Naţional de Comunicări Ştiinţifice pentru studenţi, tineri medici şi farmacişti se va desfăşura în perioada 2-5 aprilie în sălile Uninersităţii de Medicină şi Framacie Târgu Mureş şi ale Spitalului Clinic Judeţean Târgu-Mureş. Participanţii îşi vor prezenta lucrările în cadrul a cinci secţiuni: preclinic, clinic-medical, clinic-chirurgical, medicină dentară şi farmacie, cele mai bune urmând să fie premiate de către membrii juriului.
Din comisiile de jurizare fac parte renumite cadre didactice ale lumii medicale româneşti. Studenţii medicinişti interesaţi de lucrările prezentate în cadrul congresului, pot urmări sâmbătă 4 aprilie cursul susţinut de prof.dr. Janos Jung, „Angiogeneza”, sau cel susţinut de prof.dr. Radu Deac, „Selecţionarea şi formarea chirurgului cardiovascular”.
























































