Taranii din Timis vor fi obligati sa sterilizeze laptele pentru a-l putea vinde pe piata
0Doar 40 la suta din cantitatea de lapte de pe piata se incadreaza in parametrii de calitate si de igiena impusi de standardele europene, spun oficialii Directiei Sanitar-Veterinare Timis. Pentru a
Doar 40 la suta din cantitatea de lapte de pe piata se incadreaza in parametrii de calitate si de igiena impusi de standardele europene, spun oficialii Directiei Sanitar-Veterinare Timis. Pentru a remedia aceasta situatie, conducerea Directiei a decis ca taranii din zona sa nu mai poata vinde in piete laptele de la animalele proprii daca nu folosesc dispozitive speciale pentru sterilizarea produsului. Directorul DSV Timis, Ciceronis Cumpanasoiu, a precizat ca laptele pe care il vand taranii in prezent este adus direct de la muls. Normele europene prevad obligativitatea ca laptele sa fie fiert la temperaturi de 70 de grade Celsius, dupa care urmeaza racirea brusca la 6 grade Celsius, astfel incat bacteriile sa fie neutralizate si sanatatea consumatorului protejata. Pentru consumul propriu al familiei, proprietarii animalelor pot folosi laptele natural, nesterilizat in dispozitive speciale. Daca, dupa data de 1 iulie, vor mai incerca sa vanda lapte fara sa detina sterilizatoarele speciale, ei vor fi amendati cu cate trei milioane de lei.























































