Stare de nervozitate si incertitudine pare sa domneasca la Praga
0PRAGA 26 - Dumitru Tinu transmite: O prima saptamina de cosmar se incheie la Praga. Socul interventiei-fulger din miez de noapte impotriva Cehoslovaciei socialiste persista insa cu aceeasi
PRAGA 26 - Dumitru Tinu transmite:
O prima saptamina de cosmar se incheie la Praga. Socul interventiei-fulger din miez de noapte impotriva Cehoslovaciei socialiste persista insa cu aceeasi intensitate. Si astazi praghezii au dat glas, in formele cele mai diferite, sentimentelor lor de indignare fata de ocuparea tarii. In cursul diminetii au avut loc deplasari de trupe, regrupari. Formatii de tancuri au strabatut strazile principale. Mai mult poate decit in alte zile, ocupantii au facut uz de arme pentru a imprastia manifestatiile spontane ale praghezilor. Am fost in Piata "Vaclav". In apropiere de statuia regelui Vaclav, unde intr-un imobil se afla instalata o statie de emisie sub controlul trupelor de ocupatie, s-au adunat mii de cetateni. Comunicatele transmise la intervale regulate sint intimpinate cu fluieraturi, claxonari, strigate, un impresionant bruiaj. Se cinta imnul de stat, se scandeaza "Dubcek", "Svoboda" si lozinci cerind retragerea trupelor straine. In mai multe rinduri, soldati cu arme automate se napustesc asupra manifestantilor, tragind focuri in aer. Un batrin ramine pe loc, desfacindu-si pieptul si strigind: "Trage". Un fotoreporter occidental este luat cu forta si i se rechizitioneaza aparatul fotografic. La un moment dat, in fata tancurilor opreste brusc un autocamion incarcat cu afise, care sint imprastiate in citeva secunde. Soldatii sovietici incep sa traga din nou si reusesc sa ocupe camionul. Dar afisele fusesera de-acum impartite. Mai tirziu, un elicopter arunca sute de ziare "Pravda". Imediat, populatia le rupe si le da foc. Spre cer se inalta flacari. O stare de nervozitate si de incertitudine pare sa domneasca la Praga. Se stiu putine lucruri despre ceea ce se intimpla la Moscova. Cineva este de parere ca discutiile sovieto-cehoslovace sint in impas. Partea cehoslovaca ar fi acceptat deja ideea reinstaurarii cenzurii, dar vrea o cenzura a Pragai, nu a Moscovei. In ce priveste insa stationarea trupelor, pozitiile ramin ireconciliabile. Un activist al P.C.C. spune ca sovieticii fac totul ca sa-i retina pe conducatorii cehoslovaci la Moscova, exercitind asupra lor diverse presiuni. Postul de radio Praga anunta ca in afara organizatiilor de partid din intreprinderi si institutii au cerut inapoierea delegatiei de la Moscova. Pe strazi, alaturi de listele cu semnaturi in sprijinul lui Dubcek si Svoboda, au aparut liste cu semnaturi pe cererea ca conducatorii cehoslovaci sa revina acasa.























































