Somalezi prinşi la graniţa cu Ungaria

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Patru tineri somalezi, cu cetăţenie spaniolă, au fost prinşi, duminică noaptea, de poliţiştii de frontieră bihoreni, la 500 de metri de graniţa cu Ungaria. Ei au declarat autorităţilor

Patru tineri somalezi, cu cetăţenie spaniolă, au fost prinşi, duminică noaptea, de poliţiştii de frontieră bihoreni, la 500 de metri de graniţa cu Ungaria. Ei au declarat autorităţilor române că intenţionau să ajungă ilegal în Suedia sau Finlanda, unde alţi conaţionali de-ai lor le găsiseră locuri de muncă "la negru". Cei patru au intrat în România la date diferite, în cursul lunii noiembrie 2006, iar pentru a putea trece în Ungaria aceştia au primit ajutorul altor somalezi stabiliţi în Bucureşti. Au fost îndrumaţi, apoi, către un român care pentru 650 USD trebuia să le asigure trecerea ilegală a frontierei de vest. Poliţiştii de frontieră au întocmit dosar penal celor patru, pentru trecere ilegală a frontierei de stat. (Valeria Cupă)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite