Socialistii si conservatorii, creditati cu sanse egale

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Consilierii straini ai lui Eltin, ai PDSR si Ion Iliescu, in 1996, promotori ai unei campanii electorale dure, au ajuns la Budapesta

Cu trei saptamani inaintea primului tur al alegerilor legislative din Ungaria, programat la 7 aprilie - campania electorala este apreciata ca "excesiv de dura", atat de populatie, cat si de analisti. Sondajele privind optiunile alegatorilor date publicitatii ieri arata ca Partidul Socialist, aflat in opozitie, si coalitia conservatoare FIDESZ-MDF se afla aproape umar la umar in cursa. Primei formatiuni politice i-ar reveni 43 la suta din intentiile de vot, in vreme ce FIDESZ-MDF (Forumul Democratic Ungar) ar obtine 41 la suta. Realizat de Szonda Ipsos, sondajul mai arata ca pentru SZDSZ (centru-stanga; Partidul Liber Democrat, aflat tot in opozitie) ar vota 7 la suta dintre cetateni, in vreme ce Partidul Vietii si Dreptatii (MIEP), condus de extremistul Istvan Csurka, ar recolta 4 la suta. Partidul Micilor Gospodari (FKGP) este creditat cu 3 la suta, iar Munkaspart (comunist) si Centrum (formatie centrista), nereprezentate in parlament, cu 4 si respectiv 3-4 la suta. Un alt sondaj realizat de Institutul Median crediteaza pe socialisti cu un avantaj de 3 la suta (44 la suta din voturi, fata de 41 la suta pentru FIDESZ-MDF), coalitia condusa de Viktor Orban. In schimb, Institutul Gallup arata ca aceasta din urma ar fi votata de 44 la suta, in vreme ce socialistii ar obtine 37 la suta, iar Partidul Liber Democrat (SZDSZ) - 7 la suta. Legea electorala prevede ca un partid sa obtina cinci la suta din sufragii pentru a accede in parlament. Revenind la confruntarea deosebit de inclestata din campania electorala, observatorii comenteaza pe larg semnificatia marelui miting desfasurat vineri - de Ziua aniversarii revolutiei din Ungaria - de extrema dreapta, care a reunit in final circa 80.000 de persoane. Lozinci iredentiste in Piata Eroilor din Budapesta Convocata de partidul extremistului Csurka, adunarea a fost minimalizata de mass-media din Ungaria, ca si de liderii politici principali, in frunte cu Laszlo Kovacs (socialist) si Viktor Orban (premierul conservator). Asa cum noteaza France Presse, dintre persoanele prezente in Piata Eroilor din Budapesta, "multe au venit din tarile vecine (Slovacia, Romania, Ucraina si Serbia), fiind vorba de extremisti ai etniei maghiare din statele respective". In timp ce cei 176 de candidati ai MIEP la viitoarele alegeri depuneau juramantul in Piata Eroilor, multimea canta cantece nationaliste ale anilor '20, care denuntau "dezmembrarea natiunii ungare", iar in piata era arborata o imensa harta a Ungariei Mari. "Pe strazi si in metrou, multi tineri manifestanti faceau remarci antisemite", au constatat ziaristii straini aflati in Budapesta. "Traim zile decisive. Avem ocazia, pentru prima oara, sa ne debarasam de puterea banului, care ne invadeaza", afirma MIEP intr-o proclamatie publicata vineri, care adauga: "15 martie trebuie sa fie data eliberarii totale a natiunii ungare, a recuceririi patriei noastre si ultima zi a fortelor raului, a tenebrelor si mincinosilor". Nu e mai putin adevarat ca nici premierul Orban nu s-a prea indepartat de tonul si ideile de mai sus. "Sarbatorim o natiune puternica, independenta si libera..., o natiune din inima Europei, o natiune care este casa comuna a ungurilor ce traiesc in patria mama si a celor din strainatate, care au fost smulsi de la natiune", scrie el in mesajul dedicat zilei de 15 martie. Sfetnicii electorali ai lui Eltin si Iliescu, din 1996, la Budapesta Pe urma, Legea statutului promovata de guvernul Orban si acordul incheiat de el cu Bucurestiul, prin care s-au acordat avantaje economice similare tuturor romanilor, a fost violent denuntata de opozitie, care, in campania electorala, l-a perceput ca "o invadare a Ungariei de catre muncitori romani". Analistii citati de Radio Kossuth-Budapesta vad in aceasta idee dura una dintre prezentele si preferintele echipei straine de consilieri care conduce campania electorala a socialistilor. Este aceeasi echipa care, in 1996, dupa ce l-a consiliat pe Boris Eltin, in confruntarea prezidentiala din Rusia, a venit la Bucuresti, alaturi de PDSR si Ion Iliescu. Analistii arata ca este echipa ce a promovat, intre altele, formula telefoanelor "murdare" de la Bucuresti si care, unde apare pentru consiliere, campania electorala capata accente foarte dure, "trupa" profitand de orice potential conflict "pentru a tura la maximum" confruntarea. De aceea, nu intamplator, socialistii sustin ca, in Ungaria, vor veni sa lucreze... 23 de milioane de romani!

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite