Sindromul Caritas rezistă. Dovadă este: Loteria "Ogică - OTV"
0Ogică este prototipul descurcăreţului tip "Hopa Mitică". Modelul original al românului care, indiferent că regimul politic se întoarce mâine cu fundul în sus ori că vine potopul lui
Ogică este prototipul descurcăreţului tip "Hopa Mitică". Modelul original al românului care, indiferent că regimul politic se întoarce mâine cu fundul în sus ori că vine potopul lui Noe, face el ce face şi tot în picioare cade.
Pentru cine n-a reţinut momentul care l-a făcut celebru, facem cuvenita precizare: Stelică Ogică a fost arestat după ce şi-a înscenat o tâlhărie prin care pretindea că a fost deposedat de un bilet la loto conţinând exact numerele ce aveau să fie extrase drept câştigătoare! Logică de Ogică: mă dau marele norocos tâlhărit, iar dacă vine adevăratul câştigător să-şi ridice milionul de euro să-l salte pe el Miliţia, iar mie să-mi dea premiul la 6/49.
Noroc că s-au prins băieţii cu omologarea, iar Ogică şi-a văzut în cele din urmă ghinionul cu ochii, din spatele gratiilor. Numai că pitorescul&penalul nostru personaj revine în scenă de fiecare dată când poporul freamătă după potul cel mare. De astă dată, eroul nostru proaspăt întors din platourile Rahovei ni s-a înfăţişat în platourile OTV sub chipul şi asemănarea unui mare creator de miză.
Ţinta: cele 10 milioane de euro puse la bătaie de Loteria Română pentru extragerea loto de duminica viitoare. Logica lui Ogică a explodat din nou, de astă dată sub forma unui ingenios Caritas adaptat pentru premiul dolofan la 6/49. Cu Dan Diaconescu de-a dreapta ori de-a stânga sa, n-are importanţă, Stelic'a lu' Ogică a propus ratingului otevist formula magică: "Hai să ne strângem mai mulţi să terminăm odată cu tămbălăul ăsta (sic!). Vom juca 23 de numere. Formula va costa 140.000 de euro.
Vor fi 1.400 de acţiuni a 100 de euro bucata. Vom completa marele bilet". Tare, nu? Poantă magistrală! V-aţi fi aşteptat să moară audienţa lui Dan Diaconescu după o astfel de capcană întinsă telespectatorilor, nu? Ei bine, nicidecum. Dimpotrivă, telefonul lui Ogică a fost intoxicat de apeluri din partea celor interesaţi să intre acţionari la Caritasul OTV. Amatori, cât cuprinde.
Semne de întrebare, ioc. Nu tu competenţi care să zică, bre, nea Dane, bre nea Stelică, cin' vă dă băi frate voie să faceţi chetă? Nu tu curioşi care să afle ce le oferă Loteria OTV "acţionarilor" la marele bilet dacă iese necâştigător. "Dacă pierdem, asta este", i-a liniştit bila lui Ogică pe naivii cotizanţi. Nici această filosofie a riscului valorilor mobiliare nu i-a descumpănit pe oameni. Ieri, era coadă ca la "tacâmuri&adidaşi nea Nicu Ceaşcă", la scara televiziunii lui Dan Diaconescu.
Apropo de nea Nicu, se fac iată nişte ani de când se duse săracu' şi poporul lui tot muşcă bine momeala. Diferă doar cine-o aruncă. Acum e Ogică - OTV, mâine va fi Lazarus, poimâine, Mizil jr.. Ieri a fost FNI, alaltăieri Caritas, ceva mai devreme o bancnotă cu "Bălcescu" la retribuţie. Iar noi cică suntem în UE. Uitaţi-vă la telenovela Ogică - OTV ca să vedeţi ce europeni am devenit. Hai noroc!























































