Siderurgistii s-au imbrancit cu jandarmii
0Cazanul clocotind al nemultumirilor de la Resita a fost, ieri, pe punctul de a da pe dinafara. Tensiunea dintre protestatari si jandarmi a crescut, ajungandu-se la incidente. O parte dintre muncitorii
Cazanul clocotind al nemultumirilor de la Resita a fost, ieri, pe punctul de a da pe dinafara. Tensiunea dintre protestatari si jandarmi a crescut, ajungandu-se la incidente. O parte dintre muncitorii de la Combinatul Siderurgic Resita si-au adus ieri copiii la proteste. De altfel, in fata coloanei de protestatari era un pusti care purta o pancarta pe care se putea citi: "Nu vrem sa ajungem copiii strazii". La iesirea din combinat, cei peste 1.500 de protestatari au fost asteptati de un dispozitiv important al Jandarmeriei. In dispozitiv nu s-a aflat nici o uniforma neagra de la Resita, fiind presarati sergentii Batalionului Mobil de la Timisoara. Jandarmii au incercat sa-i tina pe muncitori doar pe jumatate din carosabil. Pentru aceasta, fortele de ordine i-au inconjurat din toate directiile pe protestatari. Dupa numai cateva sute de metri, siderurgistii din fruntea coloanei au incercat sa blocheze circulatia. Tentativa grupului de muncitori a fost stopata prompt de jandarmi. Dupa un schimb de ghionturi, reactia oamenilor in negru a trezit mania sindicalistilor, care au inceput sa scandeze: "Noi murim de foame, voi ne dati bastoane"; "Criminalii, criminalii" si "Teroristii". La un moment dat, de pe un drum lateral a aparut o coloana de vreo 200 de sindicalisti. Acestia au ocupat chiar portiunea de sosea pe care se circula. Scandand "Unitate", siderurgistii din coloana pazita au incercat sa faca jonctiunea cu colegii lor. Jandarmii au incercat cu orice pret sa-i tina pe loc pe protestatari. S-a creat o busculada, care a durat pret de vreo cinci minute.In acest timp au zburat pumni, picioare si s-au impartit ghionturi cu nemiluita. Siderurgistii au ocupat intreaga sosea, dupa ce jandarmii au ajuns pe trotuar. Marsul a continuat si dupa ce siderurgistii s-au luat de guler cu fortele de ordine. Tensiunea a crescut si mai mult, caci in timp ce marsaluiau, sindicalistii mai scapau cate o injuratura spre sergentii de langa ei, care strangeau din dinti mergand inainte. La Resita au sosit si reprezentantii federatiei Metarom, care au venit sa-si convinga colegii de miscare sindicala ca le sunt alaturi. Muncitorii n-au prea inghitit discursurile reprezentantilor Metarom. Acestia au fost intrebati de mai multe ori: "Cat sa mai rabdam? Discutiile nu ne tin de foame. De un an si jumatate stam si marsaluim degeaba". Ajunsi in fata Prefecturii Caras-Severin, protestatarii au inceput un adevarat concert de cratite si fluiere, ei preferand sa faca zgomot in zona unde erau amplasati jandarmii de la Timisoara. S-a vorbit despre "nuantarea miscarilor de protest" si "crearea unei stari de spirit". Marian Apostol, seful Cartel Alfa Caras-Severin, a avertizat ca interventiile in forta nu ar aduce prea mari rezultate, deoarece "oamenii sunt prea infometati ca sa stie de frica". Din randul sindicalistilor au inceput sa fie tot mai multi aceia care cer sa inceapa actiuni de protest maraton in fata Prefecturii Caras-Severin.























































