Siderurgistii au incercat sa opreasca alimentarea cu apa a Resitei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Jandarmii au intervenit in forta. In timpul ciocnirii, o femeie a cazut de la patru metri. Muncitorii intaratati au fost potoliti pentru moment de un patron de brutarie care le-a dat 300 de paini. Liderii de sindicat ameninta ca scapa situatia de sub control

Cu scutul si bastonul au fost aparate ieri de jandarmi toate punctele vitale ale sistemului energetic apartinand Combinatului Siderurgic Resita, prin care se asigura alimentarea cu apa a municipiului resedinta de judet. Dispozitive de scutieri mascati din cadrul DPIR si politisti au fost instalate atat la hidrocentralele combinatului, dar si in zona lacurilor de acumulare de unde Resita este aprovizionata cu apa. Dupa sedinte prelungite ale liderilor de sindicat si discutii intre muncitori, peste 1.500 de CSR-isti au plecat, ieri dimineata in jurul orei 11, din combinat, cu scopul declarat de a opri instalatiile care asigura alimentarea cu lichidul vital a municipiului. Coloana manifestantilor a blocat circulatia pe drumul spre Valiug. Dupa ce au marsaluit mai bine de cinci kilometri, scandand lozinci antiguvernamentale, siderurgistii au ajuns in zona hidrocentralei de la Grebla, aflata la marginea Resitei. Hidrocentrala este punctul cheie al distributiei cu apa, deoarece de aici combinatul siderurgic livreaza spre regia locala apa bruta, care este filtrata si ulterior distribuita in municipiu. Tot aici se produce energia electrica cu care sunt alimentate pompele ce asigura transportul apei. Din aceasta cauza, in zona a fost instalat un puternic dispozitiv al Jandarmeriei. Chiar daca au intrat pe proprietatea privata a combinatului siderurgic, jandarmii au adus in curte doua autospeciale pline cu scutieri. Acestora li s-au adaugat politisti din cadrul trupelor speciale de interventie. Pentru a se ajunge la hidrocentrala trebuie trecut un pod peste raul Barzava. La intrarea pe pod a fost instalat un pluton de jandarmi cu scuturi si casti. In spatele acestora au fost pusi alti jandarmi dotati cu tuburi cu gaze lacrimogene. La unul dintre stavilare, doi scutieri si un jandarm cu aruncator de gaze stateau pregatiti sa-i opreasca pe cei care ar fi incercat sa ajunga in hidrocentrala prin albia raului. In prima faza, coloana manifestantilor nici nu s-a oprit la hidrocentrala de la Grebla, muncitorii aruncandu-le in zeflemea scutierilor: "teapa". Coloana s-a oprit la vreo jumatate de kilometru, cand liderul Sindicatului Vatra, Iancu Muhu, i-a intrebat pe protestatarii din fruntea coloanei unde vor sa mearga. "Nu ne oprim decat la lacul de acumulare Secu. Oprim tot ce se poate opri, ca nu mai putem", i-au raspuns cativa muncitori extrem de nervosi. Intre protestatari a inceput o adevarata cearta, unii cerand sa mearga pana la barajul Secu, iar altii sa opreasca hidrocentrala de la Grebla. Liderii de sindicat au reusit cu greu sa-i domoleasca pe oameni, dar asta numai dupa o serie de schimburi dure de replici. De altfel, atitudinea mai pacifista a liderilor de sindicat a fost determinata si de faptul ca, "inca de luni seara, autoritatile ne-au amenintat ca, daca vom patrunde in hidrocentrala si vom opri alimentarea cu apa a Resitei, se vor emite imediat mandate de arestare pentru lideri. Am fost amenintati ca mai bine sa stam in birouri, ca sa nu ajungem dupa gratii", a sustinut Muhu in fata siderurgistilor. La fata locului a sosit si primarul Resitei, Mircea Popa, care a purtat un dialog al surzilor cu protestatarii, cerandu-le sa nu incerce sa intre in hidrocentrala, deoarece "loviti chiar in copiii vostri care au ramas acasa". Huiduielile si apostrofarile au fost replica protestatarilor, care au aflat un zvon, potrivit caruia urma sa se primeasca o linie de credit de 2,5 milioane de dolari. Imediat, Muhu a sunat la Bucuresti, in incercarea de a afla adevarul despre fantomaticul credit. "Aflati-mi in jumatate de ora ce se intampla, ca sa le spun oamenilor. Aproape ca nu-i mai pot tine in mana", se confesa liderul siderurgistilor interlocutorului. Dupa vreo ora de blocat soseaua, siderurgistii s-au regrupat, intorcandu-se spre intrarea in hidrocentrala Grebla. Scutierii de la batalionul din Resita au luat pozitii la intrarea pe pod, in momentul in care un grup de cateva sute de muncitori au incercat sa patrunda inspre cladiri, a inceput circul. Jandarmii i-au impins in prima faza cu scuturile, dupa care au inceput sa loveasca cu bastoanele. In acest timp, siderurgistii au marit presiunea pentru a patrunde pe pod, in timp ce de pe laterala au inceput sa zboare spre castile fortelor de ordine pietre, bucati de caramida sau chiar crengi. In timpul busculadei, o femeie a cazut pe langa pod, plutind in aer mai bine de patru metri. Femeia a cazut pe spate, lovindu-se de pietre si sticle de pe malul raului Barzava. Femeia a suferit rani serioase, urmand a fi supusa unor investigatii medicale amanuntite. "Criminalii, criminalii" au inceput sa strige si mai furiosi siderurgistii, in timp ce incepusera sa traga de scuturile jandarmilor. Dupa o noua serie de pumni, picioare si ghionturi, Iancu Muhu a ajuns printre primele randuri ale protestatarilor si s-a bagat intre ei pentru a-i desparti. Desi spiritele au ramas incinse, siderurgistii si jandarmii s-au oprit, fiecare ramanand insa pe pozitie. Lucrurile s-au mai calmat in momentul in care patronul brutariei de langa hidrocentrala a inceput sa imparta paine pe gratis protestatarilor. "O bucata de paine si tot e multumit omul ca baga ceva in gura. Am impartit 300 de paini. Sunt amarati saracii", a declarat patronul brutariei, Petru Jura. In jurul orei 14, vazand ca fortele de ordine se mentin pe pozitii si au primit intariri, protestatarii au decis sa plece spre case, amenintand insa ca actiunile radicale vor continua si astazi. Trupe ale Jandarmeriei au ramas in continuare sa pazeasca atat hidrocentrala de la Grebla, cat si alte puncte din sistemul energetic al CSR.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite