Şase milioane de euro pentru infrastructura oraşului
0Primăria Municipiului Iaşi şi consorţiul format din Dexia Kommunalkredit şi BT Securities vor semna astăzi contractul pentru împrumutul de 200 milioane de lei (peste şase milioane de
Primăria Municipiului Iaşi şi consorţiul format din Dexia Kommunalkredit şi BT Securities vor semna astăzi contractul pentru împrumutul de 200 milioane de lei (peste şase milioane de euro), bani care vor fi folosiţi pentru investiţii în infrastructură. Împrumutul va fi structurat ca mecanism financiar integrat, format din obligaţiuni municipale emise în două serii, fiecare de câte 100 milioane de lei, pe piaţa internă. Banii obţinuţi vor avea următoarele destinaţii: reabilitare străzi, iluminat public, cadastru general, pasaj Hala Centrală, parcări şi locuinţe sociale. Perioada de derulare a împrumutului este până în 2028, cu o perioadă de graţie până în 2012.























































