Romanii de nationalitate vietnameza au sarbatorit Anul Nou
0"Chuc mung nam moi!" (la multi ani!) si-au urat vietnamezii din Romania pe 1 februarie. In Vietnam, prima zi a acestei luni marcheaza inceputul Anului Nou (Tet) si al primaverii dupa calendarul lunar.
"Chuc mung nam moi!" (la multi ani!) si-au urat vietnamezii din Romania pe 1 februarie. In Vietnam, prima zi a acestei luni marcheaza inceputul Anului Nou (Tet) si al primaverii dupa calendarul lunar. Oamenii isi impodobesc casele cu crengi de piersici, copac care infloreste chiar la granita dintre ani. Numai ca la Saigon sunt acum 32 de grade, in schimb pe frigul din Romania, numai tehnologia moderna poate face sa infloreasca piersicul la secunda!" Bucatele traditionale sunt banh chung, placinta din orez dulce, dar care se mananca cu ceapa, orezul cu arahide, care se face cocoloase in palma, ca o coca, inainte de a lua o imbucatura, un fel de toba cu ciuperci, un soi de caltabos si cocos fiert. Cel mai greu de gasit este insa bautura traditionala. Sampania a trebuit sa inlocuiasca la miezul noptii "palinca" vietnameza, facuta din serpi lasati la macerat cateva saptamani. Licoarea din reptile este foarte pretioasa, pentru ca are si proprietati curative. De altfel, ea nu este singurul "medicament" din meniul de Anul Nou. In loc de piersici, vietnamezii isi pot impodobi casele si cu un fel de mandarini pitici, ale caror fructe, amestecate cu sare, au acelasi efect ca faringoseptul! Anul Nou este, pentru budisti, cea mai mare sarbatoare religioasa si de aceea nu lipsesc betisoarele parfumate, aprinse aidoma lumanarilor crestine, ca si platoul simbolic cu 5 feluri de fructe, care aduc sanatate, prosperitate, fertilitate, dragoste si viata lunga. Dincolo de aspectul religios, insa, Tet este sarbatoarea copiilor. Asa cum copiii romani primesc bani de sorcova dupa miezul noptii, vietnamezii au impartit bani, conform obiceiului, atat propriilor odrasle, cat si celor ale rudelor si prietenilor. Sarbatorile mari, cum este Anul Nou, sunt singura ocazie pentru cei mici sa isi aminteasca traditiile asiatice. Ei merg la scoli romanesti, iar parintii lor au venit in Romania din fosta Uniune Sovietica, dupa 1989, sau au studiat aici si s-au casatorit cu romance, asa incat si acasa vorbesc mai mult romaneste. Vreo 10-15 dintre ei s-au nascut chiar in Romania si sunt cetateni romani.























































