România va modifica taxa auto până la 1 iulie 2008

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

>> Autorităţile române au transmis ieri Comisiei Europene că modificările la taxa de înmatriculare vor intra în vigoare cel mai târziu pe 1 iulie 2008. Decizia vine cu doar o zi înainte ca

>> Autorităţile române au transmis ieri Comisiei Europene că modificările la taxa de înmatriculare vor intra în vigoare cel mai târziu pe 1 iulie 2008. Decizia vine cu doar o zi înainte ca oficialii de la Bruxelles să ia noi măsuri privind continuarea procedurii de infringement împotriva României pentru încălcarea legislaţiei comunitare. Pentru stabilirea cuantumului taxei, ministrul economiei şi finanţelor urmează să studieze diferite modele de taxare din ţări precum Ungaria, Finlanda şi Spania.

Taxa de primă înmatriculare a fost introdusă la începutul acestui an, la importul şi achiziţia autoturismelor de pe piaţa internă. Principalul motiv invocat de autorităţi pentru aplicarea acestei taxe a fost limitarea importului de maşini poluante, după aderarea României la UE. CE a criticat însă România pentru introducerea acestei taxe şi a iniţiat procedura de infringement. (S. Ghica)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite