"Romania si-a gasit deja locul in Alianta"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- considera Antonio Borges de Carvallho, secretarul general al Asociatiei Tratatului Atlantic

Cunoscut om politic si analist in tara sa, portughezul Antonio Borges de Carvallho este in prezent secretar general al Asociatiei Tratatului Atlantic (ATA). Infiintata in 1954, ATA reuneste organizatii nationale voluntare si non-guvernamentale din toate cele 19 state NATO, scopul lor fiind promovarea activitatilor si obiectivelor Aliantei in randul publicului din statele membre. Din 1990, ATA a colaborat activ si cu organizatii non-guvernamentale din statele partenere, in randul carora se numara si Casa NATO din Bucuresti, care, prin intermediul Consiliului Euro-Atlantic Romania, din care face parte, este membru asociat al ATA. Dl. Carvallho se afla in Romania pentru a pregati o conferinta pe teme de securitate si aparare. Cu aceasta ocazie, el a acordat un interviu pentru "Adevarul". - In prezent, NATO traverseaza o criza foarte serioasa. Credeti ca ea a afectat ireversibil coeziunea Aliantei? - In timpul crizei din Irak, s-au facut greseli din partea ambelor tabere implicate; Statele Unite au esuat in explicarea strategiilor adoptate pentru solutionarea conflictului, iar partenerii din asa-numita "Europa veche" n-au reusit sa patrunda ratiunile declansarii campaniei din Irak. In special pozitia Frantei, prin declararea intentiilor de a face uz de dreptul de veto inaintea supunerii la vot a rezolutiei care ar fi autorizat interventia din Irak a creat animozitati serioase in cadrul Aliantei. Acum se fac, insa, eforturi serioase, de ambele parti pentru depasirea crizei. Adoptarea, saptamana trecuta, a rezolutiei Consiliului de Securitate privind suspendarea embargoului impus Irakului este un prim pas in directia cea buna. - Cu asemenea animozitati intre membrii NATO, ce viitor mai are Alianta in care se pregateste sa intre Romania? - Animozitati au existat mereu, intr-o forma sau alta, in toata istoria organizatiei, insa ele au fost totdeauna depasite. Sunt convins ca asa se va intampla si acum. Nimeni nu are de castigat de pe urma pierderii uriasului capital politic de care beneficiaza organizatia, iar importanta strategica a acestei aliante militare euro-atlantice este constientizata de toata lumea. - Intre membrii europeni ai NATO si Statele Unite exista o prapastie crescanda in privinta dezvoltarii capacitatilor militare. Cat credeti mai poate supravietui Alianta daca membrii ei nu-si cresc cheltuielile militare? - Principiul complementaritatii este un principiu fundamental dupa care a functionat si va functiona in continuare Alianta. Membrii europeni ai NATO tind sa se concentreze si de acum inainte pe domeniile in care pot contribui cel mai bine la actiunile Aliantei, la mentinerea pacii, de exemplu. Cred ca lucrurile vor evalua mai degraba in aceasta directie, decat in directia cresterii cheltuielilor militare, cel putin deocamdata. - Ce loc credeti ca poate ocupa Romania intr-o alianta atat de divizata intre Statele Unite, pe de o parte, si Franta, Germania si Belgia, pe de alta parte? - Romania si-a gasit deja locul in Alianta, prin contributia pe care a avut-o si o are in zone de criza de importanta majora, ca Afganistanul, sau Irakul. - Ralierea la pozitia americana in timpul conflictului din Irak ne-a atras critici serioase din partea Parisului. Ce pozitie credeti ca trebuie sa adopte pe viitor guvernul de la Bucuresti pentru a evita sa ajunga "la mijloc", intre Paris si Washington? - Cateodata nu poti sa impaci pe toata lumea si mai si trebuie sa superi pe cineva. Romania e indreptatita sa aiba propriile pozitii politice, in functie de interesele tarii dumneavoastra.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite