Primarii îi fură pe dascăli cu zeci de milioane de lei
0Primarii continuă să nu deconteze cheltuielile de navetă ale cadrelor didactice, care predau în mediul rural. În fiecare judeţ, dascălii sunt furaţi cu zeci de milioane de lei vechi, bani pe
Primarii continuă să nu deconteze cheltuielile de navetă ale cadrelor didactice, care predau în mediul rural. În fiecare judeţ, dascălii sunt furaţi cu zeci de milioane de lei vechi, bani pe care ar trebui să îi primească în baza reglementărilor din Statutul personalului didactic. Profesorii ajung să plătească pe transport aproape jumătate din salariu. Primarul din Sângeorgiu de Mureş nu vrea să deconteze naveta dascălilor pentru că e sigur că aceştia nu-l votează. Unii profesori au reuşit să-şi deconteze transportul, la tribunal. În judeţul Sibiu, de pildă, consiliile locale Avrig, Sălişte şi Tălmaciu sunt pe punctul de a fi executate silit. şi în celelalte judeţe dascălii se judecă sau urmează să acţioneze în instanţă primăriile care le încalcă drepturile. Amănunte despre această batjocură naţională în "Adevărul şcolar şi universitar", suplimentul gratuit care se distribuie, astăzi, împreună cu ziarul. (Eugen Chelemen)























































