Premierul Blair si un deputat - destinatarii unor colete toxice

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primul-ministru britanic, Tony Blair, si un membru scotian al Parlamentului au primit cate un colet ce continea o substanta toxica, a anuntat, vineri seara, Scotland Yard, citat de AFP. Un numar de 16

Primul-ministru britanic, Tony Blair, si un membru scotian al Parlamentului au primit cate un colet ce continea o substanta toxica, a anuntat, vineri seara, Scotland Yard, citat de AFP. Un numar de 16 colete, ce contineau soda caustica, au fost trimise mai multor personalitati politice din Marea Britanie, potrivit Scotland Yard. Un barbat, care afirma ca face parte din Armata Nationala de Eliberare a Scotiei (SNLA), miscare ce solicita independenta Scotiei, a revendicat, vineri seara, prin telefon, trimiterea acestor pachete, potrivit purtatorului de cuvant al Scotland Yard. Doua pachete au sosit, unul la Downing Street nr. 10, resedinta oficiala a premierului Tony Blair la Londra, celalalt pe adresa unui membru scotian al Parlamentului britanic, informeaza politia, care nu stie daca aceste colete au fost primite de toti destinatarii. "Coletele, care au venit prin posta, trebuiau sa contina ulei de eucalipt, dar, in urma unei analize amanuntite, s-a dovedit ca era vorba de o substanta toxica", a afirmat purtatorul de cuvant al politie. "Pachetele erau insotite de o nota explicativa in care se preciza faptul ca este un esantion, precum si modul de utilizare. Modul de folosire a fost considerat de politie drept periculos de cinic", a subliniat reprezentantul politiei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite