Prefectul Capitalei cere sprijinul cetatenilor in lupta impotriva coruptiei
0Prefectul Capitalei, Gabriel Oprea, a cerut ieri sprijinul cetatenilor in lupta pentru combaterea coruptiei, la intalnirea organizata pentru aniversarea a zece ani de la infiintarea acestei institutii
Prefectul Capitalei, Gabriel Oprea, a cerut ieri sprijinul cetatenilor in lupta pentru combaterea coruptiei, la intalnirea organizata pentru aniversarea a zece ani de la infiintarea acestei institutii in Bucuresti. "Am nevoie de sprijinul cetatenilor, cu care trebuie sa colaboram, ca parteneri, in lupta impotriva coruptiei", a spus prefectul Oprea, in prezenta premierului Adrian Nastase, care a participat la aniversare insotit de mai multi ministri. "Cred cu tarie in aplicarea legii si aceasta va fi conduita mea", a mai spus prefectul. Premierul Adrian Nastase, care a primit o diploma de excelenta, l-a felicitat pe actualul prefect, avand in vedere "eforturile pe care domnul Oprea le-a facut de a accepta acest post". Primul-ministru a precizat ca in acest an este nevoie ca in administratia publica sa fie asigurata transparenta actelor si sa se creeze osatura acestei activitati - inaltii functionari publici, asa cum se intampla in tarile cu experienta democratica. Acestia permit crearea de strategii si proiecte pe termen lung. Nastase a spus ca, in mod firesc, prefectul va fi sprijinit de Guvern, fiind o prelungire a Executivului in teritoriu. "Nu ne propunem sa intram in jocuri distructive. Vocatia noastra este aceea de a construi", a mai spus premierul, adaugand ca singurul act distructiv va fi indreptat impotriva coruptiei, demagogiei si a celor ce nu respecta legea. Primii cinci prefecti ai Capitalei de dupa 1989 au primit cate o diploma si o medalie, ca si ministrul Administratiei Publice, Octav Cozmanca.























































