Politist electrocutat de detinutii trimisi sa lucreze la un cazan de tuica
0Un gardian de la Penitenciarul Bistrita a murit electrocutat cand incerca sa-l salveze de la inec pe unul dintre detinutii aflati in paza sa. Evenimentul s-a petrecut in imediata vecinatate a unui
Un gardian de la Penitenciarul Bistrita a murit electrocutat cand incerca sa-l salveze de la inec pe unul dintre detinutii aflati in paza sa. Evenimentul s-a petrecut in imediata vecinatate a unui cazan de tuica (?!) din comuna Budacu de Jos, satul Budas. Mai multi detinuti bistriteni fusesera scosi la munca in incinta acestui important obiectiv, probabil, de importanta nationala. Plutonierul adjutant Alexandru Pascu a observat, la un moment dat, ca unul dintre condamnati este pe punctul de a se ineca. El a sarit in apa pentru a-l salva pe detinut, dar a cazut ca secerat dupa cativa pasi. Si asta pentru ca unul dintre detinutii supravegheati de plt. adj. Pascu introdusese in albia raului un cablu racordat la linia electrica, pentru a prinde mai usor peste. Echipa de medici chemata la fata locului pentru a-l resuscita pe politist nu a reusit sa-l readuca la viata pe acesta. O echipa de ofiteri criminalisti si un procuror militar au preluat instrumentarea cazului.























































