“Piratul zăpezii de la Bolzano s-a predat carabinierilor” - Revista presei italiene
0Presa din Peninsulă dedică astăzi un spaţiu larg conflictelor armate din Făşia Gaza, în urma cărora şi-au pierdut viaţa până acum 225 de persoane. Un alt subiect de interes pentru ziarele italiene este cel al “piratului zăpezii” de la Bolzano, care s-a predat ieri autorităţilor italiene.
“Ofensiva israeliană în Gaza: S-au înregistrat 225 de morţi”, titrează ediţia online a cotidianului “Corriere della Sera”. Israelienii au lansat în această dimineaţă o serie de raiduri aeriene asupra mai multor obiective strategice din Fâşia Gaza, cum ar fi portul şi cazarmele poliţiei. Potrivit Hamas, bilanţul raidurilor este tragic: 225 de morţi şi 400 de răniţi, printre care erau şi copii şi bătrâni. Printre victime s-au aflat şi şeful poliţiei locale şi al securităţii din Gaza.
“Piratul zăpezii de la Bolzano s-a predat carabinierilor”, anunţă tot cotidianul “Corriere della Sera”. Piratul zăpezii care în dimineaţa de Crăciun a doborât la pământ şi ucis un bărbat de 51 de ani pe o pistă de schi din apropiere de Bolzano, s-a predat ieri carabinierilor. “Piratul” este un tânăr în vârstă de 16 ani din Modena. El este acuzat de autorităţi de ucidere din culpă şi neacordarea primului ajutor.
“Scandal la Universitatea din Bari: în agenda unui profesor lista cu numele studenţilor privilegiaţi”, scrie cotidianul “La Repubblica”. Un nou scandal mediatic zguduie lumea universitară din Peninsulă. Un profesor de Dreptul Muncii de la Universitatea din Bari este cercetat penal deoarece deţinea o agendă cu numele studenţilor favoriţi, cărora le era garantată nota de trecere la examene. În aceeaşi agendă erau trecute subiecte de examen special concepute pentru studenţii privilegiaţi.
“Vreme urâtă: temperaturi foarte scăzute în nord, zăpadă în sudul Italiei”, relatează cotidianul “La Stampa”. Valul de vreme urâtă şi frig de origine polară a ajuns şi în centrul şi sudul Peninsulei, după ce zilele trecute a afectat toată zona de nord a Italiei. Temperaturile au scăzut semnificativ, la Torino înregistrându-se -8 grade, iar la Valle d'Aosta ( regiune autonomă din nordul Italiei, la graniţa cu Elveţia), -16 grade. În Calabria, sudul Italiei, a nins.
“Ministrul Bondi: Telelejurnalele italiene acordă prea mult spaţiu catastrofelor!”, anunţă cotidianul “Il Giorno”. Sandro Bondi, ministrul italian al Bunurilor şi activităţilor culturale, a criticat recent telejurnalele italiene. Politicianul i-a acuzat pe jurnalişti că acordă prea mult spaţiu ştirilor ce prezintă catastrofe, pline de violenţă şi sânge. Ministrul a lansat, de asemenea, un apel către mass-media italiană, pentru apărarea valorilor fundamentale ale individului şi abandonarea “cercului vicios” al violenţei.























































