"Piratul Antarcticii", pe urmele balenierelor
0Americanul Paul Watson reprezintă aripa dură a mişcării ecologiste, care luptă fără mănuşi împotriva ucigaşilor de balene. Fondator al Sea Sheperd Conservation Society şi co-fondator al
Americanul Paul Watson reprezintă aripa dură a mişcării ecologiste, care luptă fără mănuşi împotriva ucigaşilor de balene.
Fondator al Sea Sheperd Conservation Society şi co-fondator al organizaţiei Greenpeace, Paul Watson este una dintre cele mai insolite figuri ale mişcării pentru ecologie şi drepturile animalelor.
În anul 2000, Time Magazine l-a declarat unul dintre "eroii ecologişti" ai secolului 20. Acţiunile sale agresive împotriva pescadoarelor şi navelor care măcelăresc anual sute de balene i-au adus faima de "pirat" şi "terorist" al mării.
Paul Watson luptă de mai bine de 30 de ani în slujba regatului animalelor. La începutul anilor '70, la scurt timp după înfiinţarea Greenpeace, canadianul a ieşit în largul coastelor californiene, alături de un mic grup de activişti, pentru a tăia calea unei flote de baleniere sovietice.
Watson conducea o barcă pneumatică Zodiac, rapidă şi uşoară. Scopul său era de a se poziţiona între caşaloţi şi harpoanele sovietice. Balenierele trăseseră deja cu harpoanele către un grup de cetacee, iar, în momentul apariţiei lui Watson, una dintre balenele rănite a ieşit din grup şi s-a îndreptat direct către barca lui pneumatică.
Watson a făcut un efort de ultim moment pentru a schimba direcţia bărcii, clipa în care uriaşa făptură marină a trecut pe lângă el, privindu-l direct în ochi pe cel care încerca să o salveze. A fost un moment pe care Watson mărturiseşte că nu-l va uita pentru tot restul vieţii. "Într-o clipă, viaţa mi-a fost complet transformată, iar scopul existenţei mele a devenit deodată foarte clar", a mărturisit Watson ziarului britanic "Times".
Acţiune spectaculoasă în Antarctica
După o vreme, Paul Watson s-a alăturat fondatorilor organizaţiei Greenpeace, iar apoi a înfiinţat una dintre cele mai agresive grupări ecologiste din lume - Sea Sheperd Conservation Society.
La mijlocul lunii ianuarie, una din navele flotei Sea Sheperd - un fost pescador scoţian botezat cu numele lui Steve Irwin - a hărţuit la propriu flota de baleniere japoneze ieşite la vânatoare în Antarctica. La 57 de ani, Watson nu şi-a mai permis să se urce în barca Zodiac. Însă a fost la bordul pescadorului în momentul în care doi membri ai echipajului său aveau să provoace un incident cu reverberaţii internaţionale în timp ce urmăreau nava Yushin Maru 2, parte a flotei nipone de baleniere.
Cei doi militanţi au fost capturaţi de japonezi şi imobilizaţi pe punte cu cabluri şi funii, sub "privirile" camerelor de luat vederi şi ale lumii întregi. Watson abia şi-a stăpânit satisfacţia. Isprava tovarăşilor săi a fost relatată de toată presa internaţională, iar lupta pentru salvarea balenelor a revenit în atenţia lumii. Dincolo de strategia calculată de provocare şi de confruntare, Watson a mai obtinut o victorie.
În vreme ce "fraierii" de la Greenpeace se agitau "ca nişte doamne ecologiste de la Avon", Sea Sheperd era în prima linie a frontului, încercând să salveze balenele. "Japonezii nu au vânat nimic timp de o săptămână", a declarat atunci Watson.
Salvator sau "dus cu pluta"?
Pentru mulţi ecologişti, Watson este mai mult un militant pus pe scandal decât un salvator, arată "Times". De multe ori a fost calificat drept pirat, terorist sau "un individ dus cu pluta, care intr-o zi va provoca o tragedie". Salvează cu-adevărat balenele? Sau mai mult îi întărată pe japonezi, făcându-i să amâne sfârşitul vânătorii din apele Antarcticii?
Watson este foarte categoric în privinta acţiunilor sale. "Nu poţi să nu faci nimic în timp ce aceste creaturi blânde sunt ucise. Când oamenii ne spun piraţi, nu am chiar nicio problemă. Suntem piraţii cărora le pasă, în luptă cu piraţii profitului", spune el. Paul Watson afişează chiar un aer pirateresc, cu părul său vâlvoi şi uniforma de căpitan ornată cu împletituri aurite.
Nu este un căpitan adevărat, însă, fără îndoială, ţine sub comandă o întreagă organizaţie. Sea Sheperd are 40.000 de susţinători în lumea întreagă, 12.000 de membri activi, un buget anual de 2 milioane de dolari şi un comitet de acţiune compus din zece oameni. Neîndoielnică este şi admiraţia pe care o provoacă în rândul multor celebritati, între care Mick Jagger sau Uma Thurman. "Este unul dintre cei mai curajoşi oameni ai planetei", declara actorul Martin Sheen pentru revista "New Yorker".
Dat afară din Greenpeace
Cei care ar trebui să-i fie aliaţi îl privesc ca pe un scandalagiu care subminează obiectivele mişcării ecologiste. Ofertele de cooperare îi sunt respinse.
Luna trecută, Greenpeace a refuzat să dea organizaţiei Sea Sheperd coordonatele flotei nipone de baleniere, pe care le deţinea în exclusivitate. Anul trecut, situaţia fusese exact invers, iar Sea Sheperd oferise coordonatele celor de la Greenpeace. Spre deosebire de Sea Sheperd, Greenpeace crede că non-violenţa
este cheia transmiterii mesajului.
Doctor Mengele al balenelor
Unul dintre cei mai mari duşmani ai lui Watson este dr Luis Pastene, un cercetător chilian de la Institutul Japonez de Cercetare a Cetaceelor (CRI). Pastene este, în opinia lui Watson, un "Dr Mengele al balenelor". Cu ajutorul lui Pastene, guvernul de la Tokyo a interpretat in extremis o excepţie din moratoriul Comisiei internaţionale de vânătoare a balenelor, care permite ţărilor să ucidă balene numai în scopuri de cercetare.
Japonia a argumentat că vânătorile din Antarctica sunt necesare pentru a montoriza mişcarea populaţiilor de balene şi pentru a observa cum sunt afectate acestea de poluare. În numele acestor "scopuri ştiintifice", 900 de balene au fost ucise în cursul sezonului de vânătoare din ianuarie. Din păcate, cea mai mare parte a cărnii de balenă ajunge tot în fafuriile japonezilor. Multe ţări incluse în Comisie au calificat argumentaţiile "ştiinţifice" ale Japoniei drept scandaloase şi imposibil de susţinut.























































