Peste 80 la suta din profesori intra in greva
0Studentii se alatura protestului
Luni, 7 noiembrie, la ora 8 fix, peste 80% din cadrele didactice din Romania incep sa lupte, printr-o masura extrema, pentru drepturile lor si pentru un invatamant de calitate. Dascalii intra in greva generala. Intr-o lupta cu miza uriasa, toate federatiile sindicale din invatamant au facut front comun si, ca o premiera, studentii s-au alaturat si ei protestelor, prin Uniunea Studentilor din Romania (USR) si Alianta Nationala a Organizatiilor Studentesti din Romania (ANOSR). "Decat sa sune pentru prietenii lui in dreapta si-n stanga, Tariceanu ar fi facut mai bine sa-l sune pe Miclea si sa-l intrebe de ce, dom'le, e nevoie de 5% pentru invatamant, cat a cerut ministrul. Tariceanu vrea, de fapt, un lucru: sa lase Educatia pe umarul cetatenilor, adica cine are bani face scoala, cine nu, nu! Asta e politica lui Tariceanu, asta e politica liberala! El nu stie insa ca acela care inchide o scoala deschide o puscarie", a subliniat Catalin Croitoru, presedintele Federatiei Educatiei Nationale. "Daca nu primim 6%, suntem dispusi sa tinem scolile si universitatile inchise pana la vara! Si sa fie clar: demersul nostru nu e pentru cresterea salariilor, in mod special, e pentru viitorul acestor tineri care ni s-au alaturat noua", a punctat Razvan Bobulescu, de la Federatia Sindicala "Alma Mater", salutand implicarea directa a studentilor in protest. "Mai avem parte de o premiera. Pentru prima data, salarizarea invatamantului preuniversitar a fost trecuta la capitolul "alte cheltuieli"", a afirmat Gheorghe Isvoranu, presedintele Federatiei "Spiru Haret". Studentii nu vor iesi in strada, ci vor refuza, pur si simplu, sa mai vina la ore: "Daca tot ne-au taiat acum sase luni subventiile pentru medicamente, mai bine stam acasa, ca sa nu racim", a conchis Florentin Gust, presedintele USR. Si daca pana luni se va numi deja un alt ministru la Educatie, USR va cere demisia acestuia chiar din prima zi.























































