Peste 1.500 de siderurgisti au scandat: "Jos guvernul foamei!"
0Razboi de-a soarecele si pisica, ieri, intre protestatarii de la Combinatul Siderurgic Resita si jandarmi. Fix la 10.20, cand muncitorii au iesit pe poarta combinatului, au fost intampinati de un
Razboi de-a soarecele si pisica, ieri, intre protestatarii de la Combinatul Siderurgic Resita si jandarmi. Fix la 10.20, cand muncitorii au iesit pe poarta combinatului, au fost intampinati de un numar triplu de jandarmi fata de ziua anterioara. Pe langa uniformele negre din Caransebes, au fost aduse ca intarire si doua plutoane de la Timisoara. "Criminalii, criminalii!", au scandat nervosi muncitorii, care au fost, practic, inconjurati si tinuti astfel incat sa nu mai blocheze total circulatia. Masinile si tramvaiele au putut circula pe un sens. In permanenta, protestatarii au fost supravegheati de nu mai putin de trei cameramani ai fortelor de ordine, care au inregistrat toate detaliile manifestatiei. Sindicalistii n-au parut a fi prea afectati, in fata Prefecturii Caras-Severin avertizand ca "stim ca v-ati infiltrat printre noi oameni imbracati in treninguri". Liderul Sindicatului Vatra, Iancu Muhu, a afirmat, la randu-i: "Se fac presiuni din toate partile. Ni se asculta telefoanele. Sunt urmarit de SRI pas cu pas, ca nu cumva sa facem cine stie ce". Ieri, sindicalistii resiteni au intrerupt seria marsurilor-maraton, postandu-se in fata Prefecturii. "Jos guvernul foamei!", "Jos prefectul!", "Iliescu in groapa si Nastase tras in teapa!", "Nastase si cu McNutt Resita au infometat!" - au strigat cei peste 1.500 de muncitori. Deoarece existau informatii ca s-ar putea produce incidente, jandarmii au luat masuri speciale, fiind aduse forte din mai multe judete din vestul tarii. De altfel, numarul mare de uniforme negre i-a iritat pe sindicalisti. "In Romania nu mai ai voie decat sa mori. Le e frica ca vom intra peste ei in Prefectura, dar nu acesta este scopul nostru", striga in portavoce Dorin Orbai. Nemultumiti de faptul ca subprefectul de Caras, Enache Barbu, n-a iesit sa discute cu ei, muncitorii au inceput sa huiduie si sa strige "Iesi afara, javra ordinara!". Iancu Muhu le-a cerut colegilor din Cartel Alfa si Confederatia Metarom sa vina la Resita, "dupa ce au insistat, anul trecut, sa semnam pactul social cu guvernul". Iancu Muhu a anuntat ca, de luni, Sindicatul Vatra isi va asuma responsabilitatea pentru toate manifestatiile de protest: "Ne asumam raspunderea si, de data asta, vom merge pana la capat, pentru ca asa nu mai putem. Luni, plecam pe jos pana la Caransebes. Sa se pregateasca jandarmii, ca bocancii fac bataturi". Toate protestele din aceasta saptamana au fost declarate de siderurgisti ca fiind "spontane", liderii de sindicat anuntand ca nu-si asuma responsabilitatea. De altfel, ieri, Iancu Muhu a stat mai mult in mijlocul manifestantilor, fiind unul dintre cei care a scandat cel mai tare, in permanenta. Ultimul episod de ieri al razboiului nervilor dintre jandarami si siderurgisti s-a consumat la sfarsitul mitingului, cand Muhu si alti cativa protestatari au primit amenzile pentru marsul din ziua anterioara, care nu a fost autorizat. Cand a vazut ca a primit o amenda de 1.600.000 lei, Muhu a izbucnit ca un vulcan: "Ce ne dati amenzi asa mari? Noi avem bani cu nemiluita? Va dam din combinat caramida pentru biserica Jandarmeriei. Ma chemati seara la voi ca sa tin oamenii in frau si acum imi dati atata amenda?" Protestatarii au plecat agitati spre case, anuntand ca si astazi vor continua protestele de strada. Foto: TIMPUL Resita























































