Părerile lui Băsescu despre Moldova, bune la un pahar
0Părerile lui Traian Băsescu despre Republica Moldova sună nedelicat rostite de la Cotroceni şi ar fi potrivite mai degrabă să fie rostite de fostul căpitan de navă la un pahat de
Părerile lui Traian Băsescu despre Republica Moldova sună nedelicat rostite de la Cotroceni şi ar fi potrivite mai degrabă să fie rostite de fostul căpitan de navă la un pahat de ţuică, într-un bar pierdut într-un port, comentează "The Economist", care-i califică drept "simplistă" viziunea.
Controversatul preşedinte al României - în prezent suspendat - Traian Băsescu, un jovial fost căpitan de navă, vede Moldova ca pe un experiment eşuat căreia i-ar fi mult mai bine dacă s-ar alătura României. Vederile sale ar fi bune, dacă ar practica vechea sa meserie, ar discuta într-un bar animat dintr-un port, încălzit de câteva pahare de ţuică, băutura naţională a României. Venind însă din partea unui şef de stat, dintre delicatele filigrane aurite bizantine şi alabastrul al fostului palat regal, cuvintele sale sună nedelicat, comentează "The Economist" într-un articol intitulat "Moldova - ţara pe care Europa a uitat-o".























































