Obuze de mortiere lansate asupra moscheii din Kufa
0* Cel putin 74 de morti si 376 de raniti * Oleoducte atacate in sudul Irakului
Obuze de mortiere au explodat, ieri, in mijlocul a mii de irakieni, adunati in incinta si in jurul celei mai mari moschei din Kufa pentru a porni intr-un mars al pacii. Incidentul, soldat cu moartea a cel putin 74 de persoane si ranirea altor 376, a redus simtitor sansele misiunii celui mai important lider religios siit, ayatollahul Ali al Sistani, care a ajuns ieri la Najaf pentru a media o incetare a focului, dupa trei saptamani de confruntari sangeroase intre luptatorii lui Moqtada al-Sadr si trupele americane. Mii de oameni se aflau in jurul moscheii pentru a protesta impotriva violentelor din orasul sfant Najaf, in momentul in care doua obuze de mortiere s-au abatut asupra multimii. Un medic al spitalului din Kufa a declarat ca au fost ucise cel putin 74 de persoane, iar alte 376 au fost ranite. "Morga spitalului este supraincarcata, urmand ca restul cadavrelor sa fie depozitate in curte", a precizat el. Intre timp, mai multi irakieni revoltati s-au adunat in fata spitalului, scandand "Allah e mare!". Desi liderul religios irakian a acuzat fortele americane, sustinute de contingente irakiene, de atacurile asupra moscheii din Kufa, comandamentul trupelor de coalitie a respins categoric aceasta ipoteza. "Fortele americane continua sa menajeze locurile sfinte, inclusiv moscheea din Kufa, si, mai mult, nu detinem nici un fel de sistem de arme cu mortiere. De asemenea, nici o operatiune militara nu a fost initiata in ultimele 48 de ore", se precizeaza intr-un comunicat dat publicitatii ieri de comandamentul american. Puscasii marini se confrunta cu militantii siiti ai lui al-Sadr din apropierea Najafului, atacand sporadic si orasul Kufa, aflat la mica distanta. Cel mai probabil, atacul asupra moscheii din Kufa este insa "opera" insurgentilor irakieni, care nu vad cu ochi buni organizarea marsurilor populare pentru incetarea violentelor din zona. De altfel, la doar cateva ore dupa producerea incidentului, indivizi inarmati au deschis focul asupra participantilor la marsul de pace, care pornisera spre Najaf, ucigand cel putin trei dintre acestia si ranind alti 46. Teroristii au tras asupra multimii chiar din interiorul unei baze a Garzii Nationale irakiene. Totodata, scenariul unui atac initiat de insurgentii irakieni pare cu atat mai veridic cu cat, pana acum, americanii nu au atacat niciodata locurile sfinte ale siitilor, tocmai pentru a nu provoca o miscare populara de amploare impotriva trupelor de coalitie. Al-Sistani a ajuns ieri la Najaf, dupa o calatorie de mai multe ore, al carei punct de pornire a fost orasul Basra. Convoiul sau, format din numeroase masini si autobuze, a fost survolat de vehicule ale politiei irakiene si de elicoptere americane. Prin toate localitatile prin care a trecut, liderul spiritual al siitilor a fost intampinat de mii de irakieni, care, la randul lor, au pornit spre Najaf intr-un mars de pace. De asemenea, guvernul irakian a decretat incetarea focului la Najaf pentru 24 de ore, in incercarea de a-i oferi lui al-Sistani ragazul necesar pentru a negocia cu militiile extremistului al-Sadr. Fortele americane au promis ca se vor retrage de pe pozitiile detinute in jurul Moscheii Imamului Ali. Intre timp, opt conducte de petrol au fost avariate, miercuri seara, in sudul Irakului.























































