Obligativitatea stagiului militar, scoasa din Constitutie
0Ieri dupa-amiaza, Comisia constitutionala a acceptat varianta Ministerului Apararii, potrivit careia "cetatenii romani pot fi incorporati de la varsta de 20 de ani pana la varsta de 35 de ani, in
Ieri dupa-amiaza, Comisia constitutionala a acceptat varianta Ministerului Apararii, potrivit careia "cetatenii romani pot fi incorporati de la varsta de 20 de ani pana la varsta de 35 de ani, in conditiile prevazute de legea organica". Initial, Comisia constitutionala - chiar la solicitarea ministrului Apararii, Mircea Ioan Pascu - adoptase in unanimitate o prevedere prin care "obligatiile militare" se stabileau prin lege organica. In acest fel, s-ar fi permis ca doar in caz de necesitate sa se recurga la recrutarea fortata. Marti insa, secretarul de stat in Ministerul Apararii, Sorin Encutescu, a cerut comisiei reintroducerea serviciului militar obligatoriu. El a explicat ca Ministerul Apararii mai are nevoie de 13.000 de militari in termen, anual, pana in 2007, cand se va profesionaliza, iar Jandarmeria va mai strange recruti cu arcanul pana in 2010.























































