Numarul militarilor americani morti l-a depasit pe cel din primul razboi din Golf
0Doi soldati americani au fost ucisi, iar un al treilea ranit, duminica, intr-o ambuscada in apropiere de Tall Afar, la vest de Mossul (nordul Irakului), potrivit unui purtator de cuvant al armatei
Doi soldati americani au fost ucisi, iar un al treilea ranit, duminica, intr-o ambuscada in apropiere de Tall Afar, la vest de Mossul (nordul Irakului), potrivit unui purtator de cuvant al armatei americane. Cei doi faceau parte din Divizia 101 aeropurtata americana, asupra careia s-a tras cu lansatoare de rachete si arme de calibru mic. Recentele violente survin in cadrul amplificarii atacurilor comise de irakieni inarmati asupra fortelor aliate. Moartea celor doi militari ridica la 37 numarul soldatilor americani ucisi in atacurile din Irak dupa 1 mai, data la care Washingtonul a anuntat incheierea principalelor operatiuni de lupta, in zona. De la declansarea ofensivei americano-britanice in Irak, la 20 martie a.c., si-au pierdut viata 151 de militari americani, respectiv cu patru mai multi decat in timpul razboiului din Golf, la inceputul lui 1991. Sambata, un alt soldat american a decedat si alti doi au fost raniti intr-un accident rutier la sud-vest de Bagdad. Un soldat a murit pe loc, iar ceilalti doi au fost transportati la un spital militar, a precizat sursa. Vineri seara, un alt soldat american din Prima Divizie blindata a fost ucis. El a fost impuscat la ora locala 17h17 (16h17, ora Romaniei). Tot vineri, la Fallujah, un alt soldat american a fost ucis cand vehiculul in care se afla a trecut peste un dispozitiv exploziv comandat de la distanta. Fallujah, bastion sunnit aflat la 50 de kilometri vest de Bagdad, este scena unor atacuri aproape cotidiene impotriva fortelor americane. Pe de alta parte, ieri, trei angajati ai Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) si ai Organizatiei Internationale a Migrarilor (OIM), organisme ale ONU, au fost raniti de tiruri cu arme automate, in sudul Irakului, au anuntat surse ale ONU la Bagdad. Convoiul lor a fost atacat in timp ce trecea prin localitatea Hilla, situata la 100 km sud de Bagdad. In fine, ieri, la Najaf (vezi foto), mii de siiti irakieni au luat parte la o manifestatie antiamericana denuntand hartuirea de catre soldatii coalitiei a demnitarilor religiosi siiti.























































