Nastase: Militarii romani din Irak ar putea reveni in tara in iunie 2005

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Trupele romanesti din Irak vor reveni in tara cel mai probabil in luna iunie a anului viitor, dupa ce situatia din aceasta tara se va normaliza, a declarat, duminica, la Cernavoda, premierul Adrian

Trupele romanesti din Irak vor reveni in tara cel mai probabil in luna iunie a anului viitor, dupa ce situatia din aceasta tara se va normaliza, a declarat, duminica, la Cernavoda, premierul Adrian Nastase. "Eu sunt convins ca alegerile din Irak se vor derula in prima parte a anului. Daca se va realiza aceasta normalizare graduala in Irak, in prima parte a anului, retragerea trupelor romanesti ar trebui sa aiba loc candva, la sfarsitul lunii iunie", a spus Nastase. El a amintit ca un ofiter roman a fost ranit, sambata, in Irak, de un tir de mortiere, dar se afla in afara oricarui pericol. Locotenent-colonelul Ion Voicu a fost ranit la picior si a fost externat duminica. Premierul a vizitat, duminica, mai multe obiective din cadrul Unitatii 2 a Centralei nuclearo-electrice de la Cernavoda, cum ar fi camera de comanda si un camin in care vor fi cazati angajatii unitatii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite