"Moşu' este inlivi.. invili... in-vi-zi-bil"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La Grădiniţa nr. 232 din Capitală am găsit nişte prichindei bucuroşi nevoie-mare că a nins, că "dacă nu ningea, nu venea Moşu'. Moş Crăciun vine numai pe zăpadă, nu-i alunecă sania pe

La Grădiniţa nr. 232 din Capitală am găsit nişte prichindei bucuroşi nevoie-mare că a nins, că "dacă nu ningea, nu venea Moşu'. Moş Crăciun vine numai pe zăpadă, nu-i alunecă sania pe ciment".

Timp de oră şi ceva, am fost trimisul Moşului într-o grădiniţă din Bucureşti. Copiii m-au privit cu ochi rotunzi şi curioşi şi s-au grăbit să-şi prezinte lista cu dorinţe adunate peste an. Ba "un lobot cale se tlansfolmă în maşină", ba "un ponei cu morcov şi cu periuţă, ca să-l îngrijesc", ba "o prinţesă a mării cu păr rezistent la apă, care să dea din coadă, cum arată în reclamă". Cât îl priveşte pe Moşu', lucrurile erau destul de clare: e mare, roşu, grăsuţ şi "vine marţi". Că marţi era programată serbarea de sfârşit de an, iar Moş Crăciun avea statut de invitat special.


"Mi-e dragă mămica/Mi-e drag şi tăticul/Mi-e dragă bunica/Mi-e drag şi bunicul/Dar iată că azi în Ajun/Mi-e tare drag Moş Crăciun". Pe scăunelul ei, din cămăruţa colorată a Grădiniţei nr. 232, Maria recită tacticoasă poezia pregătită Moşului. Doi paşi mai încolo, Robert zice şoptit că l-a auzit anul trecut pe Moş cum se furişa prin casă: "Dângâdâng şi dâng! Aşa zgomote făcea! Da' n-am ieşit din cameră, nu l-am văzut", "Dar bradul l-ai făcut?", "Eu bradul îl fac după ziua mea de 7 ani", "Şi când e ziua ta?", "Nu ştiu, mami ştie".


"Moşu' este loşu!"


Andrei are patru ani şi e peltic. Ştie să-şi prezinte doleanţele, chiar dacă nu ştie să zică "râu, răţuşcă, rămurică": vrea "un lobot şi un dlagon". Şi ştie sigur că "Moşu' este loşu". "Şi are şi buze roşii", sare Bogdănel de "ţinţi ani", şi "mustăţi pufoase", zice Ana Maria, şi "e grăsuţ", e sigură Patricia, şi "vine de la Polul Nord, unde sunt pinguini şi e frig", cum zice Costi, şi "are o curea roşie, cu negru şi cu galben", aşa cum crede Robert.


Şi-au învăţat bine lecţia micuţii. Dar de văzut l-au văzut vreodată pe Moş? Mulţimea amuţeşte. Un glăscior subţire sparge tăcerea: "Eu i-am văzut piciorul! Da! Era alb până-aicea şi roşu de aicea-n jos! Eram în cameră şi am scos capul pe uşă şi i-am văzut doar piciorul, când a fugit. Fugea să se ferească să nu-l văd!". Alex e norocos: a văzut ceva. Bianca nu prea. Ştie că Moş Crăciun vine de departe - "Cât de departe?", "Departe de tot" - dar de văzut... "nu l-am văzut, am găsit dimineaţă cadoul sub brad. Se-ascunde. Nu vrea să-l vedem". Patricia rezolvă dilema:

"Nu l-am văzut pentru că e inlivi... invili... invi-zi-bil!"

"Iarna asta avem noroc"

Rebecca vrea "o rochiţă de balet şi un căluţ", Ana Maria îşi doreşte să-i aducă Moşu' "o pisicuţă", iar Cornel, "un fel de d'ăla, nu ştiu cum îi zice, un d'ăla cu căşti care se pun la urechi, s-asculţi muzică. Nu mai vreau să mă bată la cap ceilalţi copii!".

E mare, are şase ani, "dar n-am avut norocul să-l văd anul trecut pe Moş. Eram la baie şi mă spălam şi, când am ieşit, era pus cadoul sub brad. Cred că moşul se grăbea, de a plecat aşa de repede". Pe ton sfătos, de înţelept, Cornel conchide: "Iarna asta avem noroc. O să vină Moşu'. Că ninge. Sper să se aştearnă". Costi îl aprobă: "Moş Crăciun vine numai pe zăpadă, nu poate să meargă deloc pe pământ".

Cezar, cinci ani, se mândreşte c-un statut special. Anul ăsta a fost un fel de spiriduş:
"L-am ajutat pe Moş să ducă jucării la copiii mai săraci. Am adunat jucării mai vechi de-ale mele şi le-am dus în parc, le-am pus într-o cutie". La şase ani şi jumătate, Sofia ştie clar ce vrea. "O prinţesă a mării cu păr rezistent la apă, care să dea din coadă...", "Păi, de unde?", "Păi, asta o să găsească Moşul, e treaba lui", "Dar există aşa ceva?", "Da, am văzut eu într-o reclamă. Şi dacă e în reclamă, înseamnă că există şi prinţesa, nu?".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite