Milioanele de victime ale Marii Foamete, comemorate în Ucraina

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

În Ucraina au început manifestările dedicate comemorării Marii Foamete din anii 1932-1933, care a provocat moartea a zece (după alte surse, şapte) milioane de oameni. Kievul doreşte ca această

În Ucraina au început manifestările dedicate comemorării Marii Foamete din anii 1932-1933, care a provocat moartea a zece (după alte surse, şapte) milioane de oameni. Kievul doreşte ca această tragedie să fie recunoscută drept un genocid orchestrat de Moscova stalinistă. În Ucraina, 26 noiembrie a fost decretată drept zi oficială de comemorare a victimelor "Holodomor"-ului (moarte prin înfometare). Este vorba de un adevărat genocid, dovedit de faptul că, aşa cum arată cifrele, mureau în medie 17 persoane pe minut, 1.000 la fiecare oră, 25.000 pe săptămână. În momentele de vârf ale tragediei au decedat 33.000 de oameni pe săptămână şi s-au semnalat cazuri de canibalism, iar ţara a plonjat în haos şi disperare. Ieri, la Kiev, preşedintele Viktor Iuşcenko şi cel al parlamentului, Oleksandr Moroz, au pus piatra de temelie a viitorului memorial dedicat milioanelor de victime ale "Holodomor"-ului, prilej cu care şeful statului a opinat că "acesta este un genocid adevărat". "Este una dintre cele mai negre pagini ale istoriei noastre, şi pentru multă vreme de aici înainte aceasta nu va avea decât un singur nume". În acei ani, I.V. Stalin a declanşat o mare foamete pentru a forţa colectivizarea agriculturii, iar Ucraina, grânarul URSS, a plătit un tribut uman uriaş. ţăranii au opus o rezistenţă îndârjită colectivizării forţate, le-au fost rechiziţionate recoltele şi animalele, iar ei au fost trimişi în Siberia. (D. Constantin)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite