Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Mii de oameni s-au perindat ieri prin sediul Guvernului stingheriti de luxul din palat

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Usi de sa intre pe ele doi insi unul peste altul, sosele din marmura de Carrara, fotolii in care sa te pui si sa nu te mai scoli, gradini interioare. Guvernul si-a deschis ieri portile pentru ca tot

Usi de sa intre pe ele doi insi unul peste altul, sosele din marmura de Carrara, fotolii in care sa te pui si sa nu te mai scoli, gradini interioare. Guvernul si-a deschis ieri portile pentru ca tot omul sa-i vada Palatul Victoria. S-au pus la coada cu miile. Poarta s-a deschis la 10; pe la noua jumate erau deja treij' de metri de oameni. Au inceput sa intre, palcuri-palcuri, cu SPP-isti in cap si-n coada. Dadeau roata un sfert de ceas si ieseau cu gura cascata. Majoritatea vazusera locul in care le creste pensia, dar au fost si curiosi mai tineri - destul de multi pentru o zi lucratoare. Premierul Nastase nu era. Isi lasase scaunul rotit spre dreapta, cum il sculasera de la birou niste treburi de partid. In usa pusesera un snur, ca la muzeu. Inauntru - chiar muzeu. Venea lumea, baga capul, tragea pe nas aerul conditionat si ramanea cu basca in mana. Pe jos - un puf de mocheta, pe pereti - pinacoteca. Un Grigorescu de stat in spatele mesei de lucru, niste Ilfoveanu personali, cum ridici ochii din HG, pe stanga. Sculpturi ici-colo, antichitati. Colt religios, cu icoane pe lemn impaturite in trei. Fotografii cu doamna, cu copiii si cu ceva sefi de stat. Greu de zis din usa, daca in fata o pusese p-aia de la intalnirea cu Bush. Birou mare: sa cam aiba vreo zece metri pe lung. De dupa snur, o doamna de protocol isi prezinta seful ca la telesoping: "O gazda execelenta. Totul e facut de mana dansului. N-a chemat nici un dizainar". Doamna repeta neobosit: Daca tot sta atata timp la birou, vrea sa se simta relaxat. Se ingrijeste de tot ce misca, inclusiv de pesti. Iata acvariul domnului premier. Inauntru - nici un peste. "Premierul tocmai a schimbat apa la pesti". O ultima ocheada, ca-i coada de doua ore afara. Unde or da ferestrele lui Adrian Nastase? In Piata Victoriei, dar sunt mate. Printr-o bordura ingusta poate vedea pana vizavi, pe trotuarul de la Antipa, unde se face de obicei greva foamei. Zareste oamenii cam cat un bat de chibrit. Se iese prin anticamera: fotolii de poti dormi in ele doua vieti. Pe rafturile bibliotecii - o enciclopedie nesfarsita si Monitorul Oficial, editia de piele. Abia dupa aia vine secretariatul, cu doamne mieroase de parca multimea pleca de la un tete-a-tete cu premierul. Pe culoar - mocheta si marmura ou de rata. Intr-un cap - sala mesei rotunde, la care se tineau inainte sedintele de guvern. Acum se tin intr-una de la etajul intai si se poate vizita. Hopa! E cineva inauntru: potriveala dracului, secretarii de stat pregatesc sedinta de guvern taman in zi de porti deschise. In usa, un director general face instructie cu SPP-istii: "Ce-i tineti, ba, atata de vorba? Aduceti lumea incoa, sa vada cum se munceste". Ce-or fi inteles secretarii din sedinta? Ca le deschidea ala usa cam din cinci in cinci minute. Plus ca mai si explica: joia se tin aici sedintele de guvern, vinerea - videoconferintele. Pe un televizor apare domnul premier Nastase, pe al'lalt prefectul din judet. "Care televizoare, taica?!", se mira un batranel. Ca omul nu mai vazuse in viata lui ecrane plate, cu diagonala cat "Rapirea din serai". Cand s-a dumirit, nu i-a mai iesit ranjetul de pe fata. Stingheriti de luxul din Palat. Asta a fost impresia lasata de multimea care s-a plimbat ieri prin sediul guvernului. In Sala Miro, sala personala de protocol a premierului, Adrian Nastase si-a adus de acasa 14 tablouri - explica ghidul. Un singur vizitator a indraznit sa comenteze. Pe o comoda erau asezate doua viori, una din Murano si una sculptata in lemn: "Jucam si noi cum ni se canta". In rest, n-a deschis nimeni gura. Traseul vizitei a trecut printr-un singur birou "normal", fara covoare, opere de arta si pereti imbracati in nuc. Era al unui functionar insarcinat cu pregatirea materialelor pentru sedintele de guvern. Parchet uzat, bibliorafturi, un calculator. Lumea era nedumerita. Norocosii de dimineata l-au prins pe secretarul general Bejinariu inainte sa intre in sedinta. Omul si-a prezentat singur biroul: "Am mai strans din hartii, ca stiam ca veniti". Pe pereti - un Ilfoveanu, un Grigore, un tablou-icoana cu Nastase. Scaune late, mobila hoata, crini proaspeti in fiecare zi. Spunea ca vine la munca la opt si pleaca la unspe seara. Spre pranz, in coada lungita pe 100 de metri - un ins c-o matura pe umar. Era Bogdan Draghici, liderul sindicatelor din Administratie Publica, si "cadoul" lui pentru premier, "ca sa-si faca curatenie in oameni". Un sefulet din Guvern a coborat sa-l demaste: "asta nu e cadou, excelenta. E bascalie, domne'!". Doi metri de coada s-au solidarizat pe loc cu Guvernul. Pana la 1 nu se mai aratase nici un glumet. Multimea, toropita de arsita, citise ziarele si le facuse coifuri. aia care terminasera vizita mai trageau nitel de timp in Holul premierilor. Peretii din geamuri dau in curtile interioare, cu petunii, fantana arteziana si fotolii de gradina. In capatul holului sunt toate portretele premierilor Romaniei, din 1862 incoace. "asta a fost un domn". Mai multe capete s-au intors deodata. Batranul il arata cu bastonul pe Gheorghe Maurer.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite