"Mentalitate de vataf care cheama saracimea sa ii dea boabe"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Presedintele cere PSD masuri impotriva coruptilor din partid * Trebuie inceput de la radacini, din nucleul partidului

Presedintele Ion Iliescu a cerut, ieri, liderilor PSD sa adopte "masuri politice si umane" pentru eliminarea coruptilor din partid. Dupa ce a participat, ieri, la o reuniune la Academia Nationala de Informatii, seful statului a fost solicitat de BBC sa comenteze declaratiile de luni, de la Sibiu, ale ministrului de Interne, Ioan Rus, care recunostea, printre participantii la sedinta PSD, persoane "care nu sunt straine" de practica "spagii la licitatie". Ion Iliescu s-a aratat dezgustat de Dumitru Sechelariu, primarul PSD al Bacaului, care a dat intregului oras mancare si bautura gratis, de ziua lui: "Este indecent gestul domnului Sechelariu. Asta este o mentalitate de vataf, care cheama saracimea sa ii dea boabe, de ziua lui. Este impardonabil pentru un om politic". In ce priveste sursele coruptiei si coruptii din PSD, presedintele a fost vag. El a recunoscut ca "imbogatiti peste noapte sunt pe toate cararile, inclusiv in PSD", dar nu i-a identificat mai exact. Acestia sunt "cei care nu se lasa sau nu-si iau masuri de autoprotectie impotriva tentatiilor". Sursele coruptiei sunt, dupa seful statului, "slabiciunile umane, in general, dorinta de imbogatire cu orice chip". "Din pacate, vedem foarte bine ca tendinta de imbogatire a unora, indiferent pe ce cai, folosind inclusiv pozitii privilegiate din societate, este prezenta. (...) Eu nu pot sa rastalmacesc ce a spus dl. ministru si nici nu vreau sa interferez in discutiile de partid, dar cred ca este bine ca aceasta chestiune sa faca obiectul unei analize serioase, pentru ca partidul care este la guvernare are cea mai mare raspundere, inclusiv cu aceste fenomene antisociale si, in primul rand, sa dea semnale din propriile randuri si sa ia masuri si de natura politica, si de natura umana, ca sa elimine sursele de coruptie, in primul rand din interiorul structurilor puterii (...) Trebuie inceput de la radacini, din nucleul partidului", a declarat, ieri, presedintele Ion Iliescu. Si premierul critica bairamul de la Bacau Bairamul de la Bacau oferit de primarul Dumitru Sechelariu, cu ocazia zilei sale de nastere, nu l-a incantat deloc pe Adrian Nastase. "Mi se pare ca a fost o decizie neinspirata. Este cel mai indulgent lucru pe care-l pot spune. Astfel de lucruri ne fac rau", a replicat destul de sec si de incruntat premierul, la intrebarile presei. El afirma ca, daca se doreste o modalitate prin care unii oameni sa fie ajutati cu unele lucruri, atunci ea trebuie gasita "fara a se lasa aceasta impresie de opulenta". Nastase a incheiat la fel de sec dupa cum a inceput: "Sper ca anul viitor o asemenea actiune sa nu mai aiba loc".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite