Manifestatiile anticomuniste de la Chisinau au fost reluate
0Ieri, dupa trei zile de pauza, Piata Marii Adunari Populare din Chisinau s-a umplut iar de manifestanti anticomunisti. De data asta, Partidul Popular Crestin Democrat al lui Iurie Rosca a adunat circa
Ieri, dupa trei zile de pauza, Piata Marii Adunari Populare din Chisinau s-a umplut iar de manifestanti anticomunisti. De data asta, Partidul Popular Crestin Democrat al lui Iurie Rosca a adunat circa 4.000 de oameni, marea lor majoritate fiind elevi si studenti. Ca si pana acum, manifestatia a fost o copie la scara mai mica a Pietei Universitatii din 1990. S-a scandat "Nu mai vrem nici un pic presedinte bolsevic", dupa care s-a ascultat imnul de la Timisoara. Tot ca in Bucurestiul anului 1990, mediile pro-guvernamentale au lansat ideea ca demonstrantii sunt platiti de "forte externe". De data asta, simbria unui manifestant a fost stabilita la 15 lei moldovenesti pe zi, adica la un dolar si ceva. Deocamdata, actiunea guvernului impotriva PPCD s-a rezumat la traditionalele "indemnuri de revenire la normal", lansate de "colective de oameni ai muncii", ce au fost publicate in oficiosul guvernamental "Moldova suverana". Votarea de catre Parlamentul Moldovei a ridicarii imunitatii a trei deputati PPCD, in frunte cu Iurie Rosca, s-a mai amanat cu o zi, din cauza unui obstacol neasteptat. Pur si simplu, comunistii au realizat faptul ca Vlad Cubreacov, unul dintre cei trei, este si membru al Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, ceea ce-i confera o imunitate suplimentara. Din acest motiv, astazi, la ora 8, Comisia de Politica Externa a Parlamentului va cauta o rezolvare a cazului Cubreacov, iar dupa aceea Parlamentul va trece la votarea ridicarii imunitatii celor trei. In alta ordine de idei, declararea lui Ion Ungureanu, atasatul militar al Romaniei la Chisinau, persona non grata de catre guvernul comunist, nu a facut mare impresie la Chisinau. Pur si simplu, regimul Voronin, prin diferiti reprezentanti, a facut, in ultima vreme, atatea declaratii dure la adresa "inamicilor statalitatii Moldovei", incat declaratia respectiva e privita ca o piesa dintr-un lung sir de gesturi relativ similare. De altfel, cu ocazia acestor declaratii, oficialitatile comuniste demult nu mai respecta uzantele si normele diplomatice. De exemplu, acum doua zile, un raport al Comisiei de monitorizare a Consiliului Europei l-a suparat pe Victor Andrusciac, vicepresedintele Comisiei Parlamentare pentru Politica Externa. Andrusciac s-a enervat atat de tare, incat a declarat ca Josette Durrieu, sefa delegatiei franceze la Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei, e "cioknutaia", adica ticnita. Dar, in paralel cu aceste declaratii, guvernul Voronin se ocupa, cu mare tam-tam, de renasterea spirituala a moldovenilor. Astfel, Executivul de la Chisinau a anuntat ca va construi, la Soroca, un monument inchinat lui Badea Mior. Badea Mior este considerat a fi, inca de pe vremea Uniunii Sovietice, autorul baladei populare Miorita. Si presedintele Voronin si-a donat imediat un salariu pentru finantarea constructiei monumentului, iar premierul Tarlev a facut apel la ceilalti membri ai guvernului, la parlamentari, la membrii Serviciului de Informatii si Securitate si la oamenii de afaceri sa urmeze exemplul presedintelui.























































